fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

Објавено

на

  Во 1971-вата година го завршија средното образование во гимназијата во Гостивар, денес повторно се собраа таму да прослават 50 години матура. Емотивна средба за паметење имаше осмата генерација матуранти гимназијалци. Училишното ѕвонче повторно ги собра во школските клупи, како порано кога биле ученици, а тие си споделуваа спомени од средношколските денови,  разговараа за случките од младоста како и за нивниот сегашен живот.

  „Се чувствувам многу среќно, истовремено и многу потресено, емотивно. Не е лесно 50 години да доживееш да бидеш дел од средба со генерацијата. Горд сум со тоа што сме дале за Гостивар како генерација, над 35 завршија факултети, има доктори на науки, универзитетски професори, врховни судии, лекари. Мислам дека и идните генерации треба да го следат тој пример“, рече Али Хајдар Гаши.

  Оваа генерација матурирала како осма по ред на гостиварската гимназија.
  „Ова е голем и значаен јубилеј за нас, среќни сме. Нашата генерација е една од најуспешните, со што се гордееме. Ова е еден убав повод да се видиме, да поразговараме, да изразиме емоции. Има другари што не сум ги видел со години и се радувам што сега има прилика да се дружам повторно“, рече Зирап Лимани.

  Емотивната средба на некогашните гимназијалци, започна пред училиштето, а свечениот момент беше овековечен со заедничка фотографија.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!