Поврзи се со нас

Спорт

ЕП 2020: Македонија против Украина денеска од 15 часот

Објавено

на

Македонската фудбалска репрезентација денеска во Букурешт во рамки на групата Ц, го игра вториот меч од Европското првенство. По поразот од Австрија противник е Украина која исто така загуби од фаворитот Холандија.

Како што најавуви селекторот Ангеловски, следува најважниот меч кој веројатно оваа генерација ќе го игра.

„Дојдовме на ЕУРО со цел да се пласираме во втората фаза и таа фаза за нас е активна. Имаме пред нас ривал кој исто така има нула бодови, што значи дека ова за нас е финале. И да не успееме нема да биде трагедија, а нормално дека ќе дадеме се од себе. Украинците се квалитетни, тоа го покажаа и против Холандија. Имаат одлични индивидуалци, но и ние имаме квалитет и покажавме дека можеме да се носиме со сите, мислам дека имаме ситуација во која можеме да се поправиме на резултатски план“, истакна селекторот Ангеловски на вчерашната прес-конференција.

Поразениот од овој дуел веројатно ќе ги загуби шансите за пласман во следната фаза иако теоретски може и со три бода да се избори место во нокаут рундата.

Правдата на натпреварот во Букурешт ќе ја дели аргентинскиот арбитар Андрес Рапалини, што ќе претставува историја, затоа што тој ќе биде прв абитар од Јужна Америка кој ќе суди на ЕП.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 16 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 55 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 22 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

KE 2020: Maqedonia kundër Ukrainës sot në ora 15

Објавено

на

Reprezentacioni futbollistik maqedonas sot në Bukuresht në kuadër të grupit C, e luan lojën e dytë në Kampionatin europian. Pas hu!bjes nga Austria kundërshtar është Ukraina e cila gjithashtu humbi nga favoriti Holanda.

Ashtu si paralajmëroi selektori Angellovski, pason me siguri loja më e rëndësishme që kjo gjeneratë do e luaj.

“Erdhëm në EURO me qëllim të plasohemi në fazën e dytë dhe ajo fazë për ne është aktive. Kemi para nesh rival që gjithashtu ka zero poena, që domethënë se kjo për ne është finale. Edhe të mos arrijmë nuk do të jetë tragjedi , e normalisht do të japim gjithçka nga vetja. Ukrainasit janë cilësor, atë e treguan edhe kundër Holandës. Kanë individë të shkëlqyeshëm, por edhe ne kemi cilësi dhe treguam se mundemi të tejkalojmë me të gjithë, mendoj se kemi situatë në të cilën mund të përmirësohemi në planin e rezultateve”,  theksoi selektori Angellovski në konferencën e mbrëmshme për shtyp.

Humbësi nga ky duel me siguri do t’i humb shanset për plasmani në fazën e ardhshme edhe pse teorikisht mundet edhe me tre poena të garohet vend në raundin nokaut.

Drejtësia e garës në Bukuresht do t’a ndajë me arbitrarin argjentian Andres Rapalini, që do t’a paraqes historinë, sepse ai do të jetë arbitrari i parë nga Amerika e Jugut që do të gjykojë në KE.

Популарно изминативе 100 дена