Поврзи се со нас

Вести

KE 2020: Ndeshja e fundit për GRANDE PANDEV! Maqedonia-Holanda në ora 18

Објавено

на

Seleksioni futbollistik i Maqedonisë sonte do jetë mysafir në “Arenën Johan Krojf” në Amsterdam tek Holanda, në ndeshjen e fundit nga faza grupore të EURO 2020.

Të përzgjedhurit e Igor Angellovski nuk kishin shumë fat në dy ndeshjet e kaluara në grupin C. Kundër Austrisë humbëm me 3:1, kurse nga Ukraina humbëm 2:1.

Çka është më kryesorja në këtë fazë grupore Maqedonia edhe më tej ka shanse teorike që të plasohet në tetë çerek-finale, por është e nevojshme fitore s bindshme kundër Holandës, kurse dueli mes Austrisë dhe Ukrainës të përfundojë me fitimtar. Holandezët me dy fitore siguruan plasmani në raundin e ardhshëm.

Kapiteni maqedonas Goran Pandev në pres-konferencën zyrtare para ndeshjes së sotme me Holandën lajmëroi se kjo do të jetë ndeshja e tij e fundit në ekipin nacional.

“Kjo është ndeshja ime e fundit në dresin e Maqedonisë. Kjo gjeneratë e bëri suksesin më të madh në historinë e futbollit në Maqedoni dhe besoj që është momenti i duhur të përshëndetem me dresin nacional. Ju dëshiroj këtyre djemve shumë suksese në të ardhmen dhe jam i sigurt, duke i njohur kualitete e tyre se edhe shumë herë në të ardhmen të gjithëve do të na gëzojnë”, tha Pandev.

Ai tha që është i lumtur që ju thotë lamtumirë në mënyrë të këtillë, në një ndeshje të madhe.

“Jam i lumtur që tërhiqem në këtë mënyrë. Mund të them se lamtumirë më të mirë se dresin i Maqedonisë në Kampionatin europian edhe nuk mund të dëshiroja. Ka emocione, por di si të menaxhoj me to”, tha Pandev.

Ndeshja mes Holandës dhe Maqedonisë është në ora 18.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 9 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 12 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 13 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 17 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 18 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 20 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Спорт

ЕП 2020: Последниот натпревар за ГРАНДЕ ПАНДЕВ! – Македонија-Холандија од 18 часот

Објавено

на

Фудбалската селекција на Македонија вечерва ќе гостува на „Јохан Кројф Арената“ во Амстердам кај Холандија, во последниот натпревар од групната фаза на ЕУРО 2020.

Избраниците на Игор Ангеловски немаа многу среќа на претходните два натпревара во групата Ц. Против Австрија загубивме со 3:1, а од Украина загубивме 2:1.

Што е најважно во оваа групна фаза Македонија и понатаму има теоретски шанси за да се пласира во осминафиналето, но потребна е убедлива победа против Холандија, а дуелот помеѓу Австрија и Украина да заврши со победник. Холанѓаните со две победи обезбедија пласман во следната рунда.

Македонскиот капитен Горан Пандев на официјалната прес-конференција пред денешниот меч со Холандија најави дека ова ќе биде неговиот последниот натпревар во националниот тим.

„Ова е мој последен натпревар во дресот на Македонија. Оваа генерација го направи најголемиот успех во историјата на фудбалот во Македонија и сметам дека е вистински момент да се збогувам од националниот дрес. Им посакувам на овие момци уште многу успеси во иднина и сигурен сум, познавајќи ги нивните квалитети дека уште многу пати во иднина сите ќе не радуваат“, рече Пандев.

Тој кажа дека е среќен што се збогува на еден ваков начин, на големо натпреварување.

„Среќем сум што се повлекувам на овој начин. Можам да кажам дека подобро збогуваање од дресот на Македонија на Европско првенство и не можев да посакам. Има емоции, но знам како да се носам со нив“, рече Пандев.

Натпреварот помеѓу Холандија и Македонија е закажан за 18 часот.

Популарно изминативе 100 дена