Поврзи се со нас

Спорт

Ергин Атаман се договори со Панатинаикос

Објавено

на

Турскиот кошаркарски стручњак Ергин Атаман е нов тренер на грчки Панатинаикос, договорот ќе биде потпишан на две години.

Оваа вест синоќа ја пренесоа бројни грчки медиуми, а официјализирањето на договорот се очекува во наредните денови. Со недели доаѓањето на Атаман во Атина е главна тема. Беа водени разговори и веќе поранешниот тренер на сеуште актуелниот европски првак не криеше дека преговорите се во тек.

„ Претседателот ми рече дека сака да го врати Панатинаикос таму каде што му е местото, тоа ми одговара. Сакам да освојувам титули и да постигнувам резултати. Во Панатинаикос, сакам да станам новиот Жељко на Панатинаикос “, изјави Атаман пред неколку дена.

За потсетување, Панатинаикос ја започна сезоната со Дејан Радоњиќ, а потоа беше заменет од локалниот стручњак Христос Серелис. Веќе подолго време се споменуваше дека решение за место тренер во Панатинаикос од следната сезона ќе биде поранешниот тренер на Реал Мадрид, Пабло Ласо. Двете страни дури и разговарале, но очигледно е избран турскиот стручњак.

Панатинаикос оваа сезона ја заврши на претпоследното место во Евролигата со само 11 победи, со две одземени поради казната на Евролигата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена