Поврзи се со нас

Спорт

Еруптира Неапол под Везув! Наполи е шампион на Италија после 33 години

Објавено

на

Неапол е на нозе. Наполи по 33 години е шампион на Италија. Последен кој му донесе радост на овој клуб беше легендарниот Диего Армандо Марадона, а сега тоа го направија Виктор Осимен, Квича Кварацкелија, Елиф Елмас и други..

Како гости, „наполитанците“ ремизираа 1:1 против Уденезе, но тоа беше доволно за избраниците на Лучијано Спалети да го освојат третото Скудето во историјата.

Домашните се обидоа да го расипат славјето на Наполи и добро почна за нив. Словенецот Санди Ловриќ во 13. минута го совлада Алекс Мерет. Гостите на секој начин се обидуваа да израмнат, но тоа не им успеа во првите 45 минути. Сепак, тие уште повеќе го засилија нападат во второто полувреме и го израмнија резултатот во 52. минута преку Виктор Осимен.

До крајот на натпреварот немаше промена на исходот и можеше да започне големото славје на сите кои го сакаат Наполи.

Ова e трета шампионска титула за клубот од стадионот „Диего Армандо Марадона“, шест пати го освојуваше Купот на Италија, а го има и трофејот во Лига Европа (1988/1989).

На улиците на Неапол се подготвува голема прослава и не треба да чуди зошто е тоа така, бидејќи од последната титула поминаа 33 години.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена