Поврзи се со нас

Македонија

ЕСМ ги објави фирмите кои добија субвенционирана струја

Објавено

на

ЕСМ ги објави компаниите кои добија субвенционирана електрична енергија по 80 евра од мегаватчас. Станува збор за 187 компании кои пријавиле 308 броила.

Овие компании сега добиваат поевтина електрична енергија одколку на слободниот пазар и Владата очекува од истите да ги намалат цените на своите производи за 10 отсто.

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба започна од 1 декември за пријавените и прифатени физички и правни лица регистрирани за вршење на приоритетна дејност од областа на прехранбената индустрија, по шифри опфатени во одлуката на Владата.

Компаниите кои досега не аплицирале, имаат можност да ги пополнат документите до 20 декември со цел од 1 јануари 2023 да влезат во списокот на произведувачи кои до 30 април ќе добиваат поевтина електрична енергија.

 

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/1.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/1057162.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/1057203.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/1057244.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/5.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/6.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/7.JPG?w=740&ssl=1

https://i0.wp.com/www.faktor.mk/media/inline/2022/12/8.JPG?w=740&ssl=1

Извор:Стопанска комора

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 12 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 1 час

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 8 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена