fbpx
Поврзи се со нас

Вести

ЕУ и официјално усвои нови санкции против Русија, најстроги во историјата

Објавено

на

  Утрово Европската унија и официјално го договори четвртиот пакет санкции против Русија. Новиот круг санкции, кој денеска стапува во сила, предвидува рестрикции за голем број олигарси, забрана на продажба на луксузни стоки кои се извезуваат во Москва и ќе погоди неколку одбранбени компании.

  Амбасадорите на ЕУ вчера се согласија за четвртиот пакет санкции по руската инвазија на Украина пред три недели. Санкциите ќе бидат формално воведени откако ќе бидат објавени во Службен весник на ЕУ, во текот на денот.

  Француското претседателство на Советот на ЕУ соопшти дека трговскиот статус на Русија како „најповластена нација“ во Светската трговска организација (СТО), исто така, ќе биде отповикан. Покрај тоа што е симболичен потег, ова може да ја отвори вратата за дополнителни ограничувања преку царински давачки и увозни квоти.

  – Новиот пакет европски санкции против Русија ќе погоди повеќе од 600 Руси, соопшти денеска францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер пред почетокот на состанокот на министрите за финансии на 27 земји од ЕУ во Брисел, пренесува ТАСС.

  – Усвоен е нов пакет санкции кој ќе влијае на повеќе од 600 Руси, рече Ле Мер. Министерот одби да даде какви било имиња на руски државјани вклучени во оваа листа. – Значаен дел од рускиот финансиски систем падна под санкции, рече шефот на француското министерство.

  Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен претходно рече дека ЕУ работи на суспендирање на правата за членство на Русија на водечките мултилатерални институции, вклучително и Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка. Ова ќе и овозможи на Унијата да забрани или да воведе казнени царини за руски стоки, слично на она што се прави со Северна Кореја или Иран.

  Пакетот, исто така, ќе го додаде сопственикот на фудбалскиот клуб Челзи, Роман Абрамович и 14 други на списокот на ЕУ на санкционирани руски милијардери, соопштија претходно ЕУ дипломати, пренесува Еуроактив. Абрамович беше ставен под санкции во Велика Британија уште претходната недела, исто како и рускиот индустријалец Олег Дерипаска, кој моментално не е на листата на ЕУ.

  Неколку истакнати лилности од руски медиуми под контрола на државата, исто така, се на новата листа на санкции на ЕУ. Дополнително, треба да се додадат девет компании, главно активни во одбранбениот и воениот сектор.

  Санкциите вклучуваат и Забрана за увоз на низа производи од челик; Забрана за нови инвестиции во енергетскиот сектор на Русија, со ограничени исклучоци за цивилната нуклеарна енергија и транспортот на одредени енергетски производи назад во ЕУ; Забрана за извоз на луксузни стоки (на пр. луксузни автомобили, накит) од ЕУ: Забрана за oценување на Русија и руските компании од агенциите за кредитен рејтинг на ЕУ и обезбедување услуги за рејтинг на руски клиенти, што би довело до дополнително губење на пристапот до финансиските пазари на ЕУ.

  Забраната дојде по разговорите меѓу лидерите на ЕУ во Версај во четвртокот и петокот.

  – Како што војната на претседателот (Владимир) Путин против украинскиот народ продолжува, продолжува нашата решеност да ја поддржиме Украина и да го осакатиме финансирањето на воената машинерија на Кремљ. Овој четврти пакет санкции е уште еден голем удар за економската и логистичка база на која Русија се потпира за да ја нападне Украина. Целта на санкциите е претседателот Путин да ја запре оваа нехумана и бесмислена војна, изјави Жозеп Борел, висок претставник на ЕУ за надворешни работи.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 10 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 11 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 13 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 15 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 15 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 18 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 18 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 19 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 20 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 20 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 21 час

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 5 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 5 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена