fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ЕУ во Гостивар ги претстави можностите за финансирање на проекти

Објавено

на

Во Гостивар денес беа претставени можностите за финансирање на проекти кои ги нуди Европската унија преку своите фондови и како тие најдобро може да се искористат. Работилницата беше наменета за граѓанскиот сектор, претставници на здурженија, локалната самоуправа и бизнис заедницата. Никола Бертолини, раководител  за соработка при Делегацијата на ЕУ, пред присутните зборуваше за актуелната и за идната планирана поддршка на проекти од страна на Европската Унија.

„ЕУ троши 90 милиони евра годишно, за проекти на национално и локално ниво. Проектите, коишто ние ги финасираме имаат две цели. Првата е да се зголеми благосостојбата на граѓаните. Втората е да се подготват подобро државите за влез во ЕУ. Даваме поддршка за реализирање на проекти за подобра инфраструктура, владеење на правото, заштита на животната средина, економски равој, образование, вработување и други“, рече Бертолони.

Денешната работилница во Гостивар е дел од Кампањата ЕУ за тебе, која Делегацијата на Европската Унија ја спроведува периодов во повеќе градови низ Македонија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!