Поврзи се со нас

Рецепти

Еве како да си направите посна, а многу вкусна пита со спанаќ

Објавено

на

Ова е идеја за вкусен оброк за оние кои го постат божиќниот пост, но и за сите кои сакаат да пробат поинаков вегански специјалитет.

Состојки:

1 пакување кора за пита

1 чаша ориз

300 гр. печурки

500 гр. спанаќ

масло

сол, црн бибер

газирана вода

Подготовка:

Најпрво кратко се обарува спанаќот, па се додаваат 2 чаши вода и оризот и се вари се‘ заедно околу 5 минути. За тоа на смесата се додава сол и бибер. Печурките ситно се сецкаат и се пропржуваат неколку мунути. Откако ќе бидат готови се мешаат заедно со смесата од спанаќ и ориз.

Питата се реди на следниот начин: Секоја кора се се попрскува со газирана вода и масло, а врз секоја втора се нанесува од филот. Постапката се повторува додека не се потрошат корите. Се пече на 220 степени околу 30 минути, односно додека не зарумени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена