fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Еве какви се најнеобичните утрински кафиња ширум светот

Утринското кафе е најчестиот ритуал со кој луѓето од целиот свет го започнуваат својот ден. Но, се разбира не секаде се пие истиот тип на кафе. На сите ни се познати традиционалното турско кафе, еспресо, макијато, капучино…За нив нема што да се открива ново, едноставно секој го одбира своето омилено. Сепак, со овие видови на кафиња, не завршува приказната за најомилениот пијалок на светот. Во продолжение прочитајте какви се најнеобичните кафиња во различни земји.

Кина-Утринското кафе е мешавина од црн чај, бибер, кафе и кондензирано млеко.

Мароко-Исто така, користат бибер во кафето, но додаваат и сусам и морско оревче.

Виетнам-Виетнамците најмногу сакаат да пијат кафе со јајце. Се прави со жолчката од јајцето, шеќер, кафе и млеко.

Германија-Во кафето се додава рум и многу шлаг.

Финска-Во оваа земја служат кафе со кашкавал. Всушност, парчето кашкавал се става на дното на филџанот пред да се налее кафето.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!