Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Еве зошто е добро понекогаш да се налутите

Објавено

на

Лутината е емоција која има негативно значење, но не е секогаш негативна и треба почесто да ја прифаќаме. Во продолжение дознајте што се случува кога ќе го искусите вашиот гнев наместо да го потиснувате.

Лутината има негативна репутација во споредба со позитивните емоции како радост, возбуда и оптимизам. Недостатокот на ценење на гневот може да биде вкоренет во социјални, културни и религиозни причини, како и во очигледната манифестација на неговите често деструктивни аспекти како што се заплашувањето, агресијата и насилството. Сепак, многу научници и експерти за ментално здравје сугерираат дека гневот има вредни квалитети и може да биде корисен, а тие се:

Нe штити – Гневот е дизајниран да не заштити од непријатели или опасност. Ги мотивира луѓето да останат будни на закани и го изоструваат нашиот фокус. Кога ни се закануваат или не напаѓаат, лутината нè тера да возвратиме и да дејствуваме брзо и силно за да се одбраниме.

Нe зајакнува – За разлика од стравот поттикнат од беспомошноста, гневот ни дава чувство на контрола. Луѓето кои го искусуваат и изразуваат својот гнев на пропорционален и избалансиран начин се во подобра позиција да ги задоволат своите потреби и да ја контролираат својата судбина од оние кои го потиснуваат нивниот гнев.

Смирувачки е да го изразите тоа – Кога доживувате физичка и емоционална вознемиреност, гневот силно ве мотивира да направите нешто во врска со тоа. Како таков, гневот ви помага да се справите со стресот со ослободување на напнатоста во телото.

Укажува на неправда – Гневот се јавува кога нашите права се ускратени или сме соочени со навреди, непочитување, манипулации, експлоатација или неправда. Лутината укажува на тоа дека нешто не е во ред и дека некој бил неправедно третиран.

Не тера да ги постигнеме нашите цели – Лутината не мотивира да ги следиме нашите посакувани цели бидејќи кога не го добиваме она што го сакаме, тој се активира и покажува дека сме се оддалечиле од нашите цели. Тоа ни дава енергија и не тера да дејствуваме за да ги постигнеме нашите цели.

Ги чува нашите вредности – Гневот служи како индикатор и регулатор на вредностите. Гневот се активира кога нашите вредности не се во согласност со моменталната ситуација и нè прави свесни за она за што се залагаме и не мотивира да преземеме акција за да ја промениме ситуацијата и да ја усогласиме со нашите вредности.

Влева оптимизам – Неверојатно, гневот може да донесе оптимизам. Тоа нè поттикнува да се фокусираме на она што се надеваме дека ќе го постигнеме, а не на повредите и злоупотребата. Механизмот на гневот е насочен кон она што е можно, а не кон она што е невозможно. Како такви, се чувствуваме позитивно за нашата способност да ја промениме ситуацијата.

Не води кон самоподобрување – Лутината може да не направи подобри бидејќи дава увид во нашите грешки и недостатоци. Таа може да доведе до самоподобрување, а ако знаеме што нè лути, можеме да работиме на тие предизвикувачи за да ги подобриме нашите реакции.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена