Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Еве зошто ви лета викендот (како и животот после 30-тата година)

Објавено

на

  Ако се` што мислите во понеделник е како викендот брзо помина, можеби е време да промените нешто во иднина. Се испостави дека клучот за решението на оваа проблематика, за викендите да не ни летаат, е во тоа да се побара и направи нешто ново, пишува Lifehacker.

  Според Давид Иглман , професор на Стенфорд, и авторот на книгата:The Brain: The Story of You“, потрагата по нови активности и искуства се најдобриот начин да го „растегнете“ времето. Многу е важно и што вашиот мозок подразбира под „ново“. Кога го поминувате времето работејќи нешто за вас непознато, вашиот мозок максимално се фокусира на прибирање информации поврзани со таа активност, создавајќи меморија на искуство. Кога се сеќавате на тоа искуство или ситуација, имате впечаток дека имате (или сте имале) повеќе време.

  Значи, ако имате исти или скоро исти активности секој викенд, нема многу да се сеќавате како ги поминавте слободните денови кога ќе пристигне понеделник. Имате впечаток како деновите да ви летнале, бидејќи на вашиот мозок не сте му „дале“ нови информации кои би ги меморирал и интегрирал во својот систем.

  Иглман дури потенцира дека рутински поминат викенд, наликува на долго досадно лето – делува како вечност додека сте во воздухот, но кога ќе слетате, практично ништо не се сеќавате и го заборавате цело тоа искуство. Иста е причината кога ни се чини дека времето брзо поминува како старееме.

  Иглман објаснува:

  „Кога сте малечки, се` ви е ново и создавате нови спомени на тоа. Затоа кога ќе се присетите на крајот на летниот училишен распуст, ви се чини дека тоа долго траело бидејќи помните се` и сешто, сте научиле да возите велосипед, сте биле на одмор или на село, сте доживеале многу нови искуства и виделе нови работи. Но, кога сте повозрасни, како да сте ги виделе сите искуства порано, не се нови за вас, па мозокт само ги прелистува и не бележи ништо ново.

  За среќа, потрагата за нешто ново и интересно секој викенд и не е така тешко, како што звучи – не мора баш да скокате со падобран. Само треба да направите планови и изберете работи кои не се во рамките на вашата „нормална рутина“

   

  Би ви предложиле:

  • Одете некаде за викенд, село, езеро, ливада, планина;
  • Ако морате да останете дома, тогаш еден ден од викендот нека биде работен – средување на домот, набавки, средување на дворот, семеен ручек, а другиот ден нека биде посветен на некои нови работи кои не ги правите толку често;
  • Пешачете некаде надвор од вообичаената рута или пат по кој најчесто се движите;
  • Посетете некој нов ресторан, бар, кафуле, слаткара;
  • Истражете го крајот околу вашиот град или Македонија некаде каде не сте биле;
  • Кога пазарувате одете до пазарот или маркетот кои ви се подалеку и поретко ги посетувате;
  • Ако гледате филмови за викенд, за промена погледнете некоја претстава, или некој спортски натпревар;
  • Немојте да летувате или зимувате секогаш на исто место.

  Кога правите нови работи, како времето да се убрзува. Правете работи кои ве исполнуваат и кои ве прават среќни, кои не сте ги пробале до сега. Ќе се чувствувате задоволно, не само кога ќе дојде понеделник, туку и целиот живот.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 25 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 1 час

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 2 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 16 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 20 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 22 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена