fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Гостивар

Објавено

на

  Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар денес беше во официјална посета на општина Гостивар, каде оствари средба со градоначалникот Арбен Таравари. Како што рекоа на заедничкиот прес, на едночасовната средба во кабинетот се разговарало за проекти коишто се реализираат на гостиварското подрачје со финансиска поддршка на ЕУ, нови можности за користење на европските фондови, актуелните случувања во општината и друго.

  „Чест ми е што сум денес во Гостивар, имавме пријателска средба со градоначалникот со кого се познавам и од порано. Разговаравме за проектите кои овде се имплементирале во минатото, но исто така и за проекти кои би можеле да се имплементираат во иднина. Гостивар како општина може да има многу придобивки, затоа што самата Европска Унија нуди можности за кои Гостивар може да аплицира“, изјави Амбасадорот.

  Задоволство од посетата на Жбогар изрази и гостиварскиот градоначалник. „Меѓу другото Амбасадорот не информираше дека ќе има проекти кои се однесуваат на меѓугранична соработка за кои ние ќе може да конкурираме како општина во соработка со други општини, посебно од Република Албанија и Република Косово“, изјави Таравари.

  Официјалниот дел од посетата на општина Гостивар, евроамбасадорот Жбогар го заокружи со потпишување на меморандум за соработка со организаицјата Метаморфозис за спроведување на проект на гостиварското подрачје.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 5 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 9 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 11 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 12 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 13 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 14 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 16 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена