Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Европа: Ќе му се суди на петел бидејќи кукурика премногу гласно и рано

Објавено

на

Во градот Рошфор на југоистокот на Франција започна необично судење на петелот Морис кој кукурика премногу гласно и многу рано и поради тоа ги вознемирува соседите кои поднеле тужба против сопственикот, пренесува Франс инфо.

Сопственичката на петелот, пак, ангажирала адвокат, кој одбраната ја темели врз основа на тоа што петелот кукурикал со нормален интензитет, како сите нормални припадници на тој вид, а тоа што кукурикањето им пречело на доселениците во селото бил нивни проблем.

Петелеот Морис, не се појави во судницата, според неговата сопственичка, тој е под стрес и е засипнат. Но доби поддршка од други петли и кокошки. Многу сопственици на живина пред судот дошле со своите миленици во знак на поддршка. 

Сопственичката на Морис, Корин Фесо изјави: „Кога мојот петел би можел да зборува, би рекол: Оставете ме намира да си пеам!“

Пресудата е закажана за 5 септември, до тогаш судот им даде можност да се смират петелот и комшиите.

На интернет повеќе од 120.000 луѓе ја потпишаа петицијата „Да му дозволиме на петелот слободно да кукурика“, а процесот го следат светски познати медиуми, како CNN, The Guardian..

Инаку, петелот е национален симбол на Франција.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 19 минути

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 1 час

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 2 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 3 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 4 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 14 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 17 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 18 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 19 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 21 час

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 22 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 22 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 23 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена