fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Европа со најголем раст на увоз на оружје во последните пет години

Објавено

на

  Европа забележа најголем пораст на увозот на оружје во последните пет години и трендот нагло ќе се забрза со оглед на информациите за повторно вооружување поради новата руска закана, се вели во денескаобјавениот извештај на Меѓународниот институт за мировни истражувања (СИПРИ) во Стокхолм, Шведска.

  Во периодот 2017-2021 г. светската трговија со оружје падна за 4,6 отсто во однос на претходните пет години, но порасна за 19 отсто на европскиот континент, се наведува во извештајот на СИПРИ.

  – Европа повторно е жешка точка, рече Симон Веземан, еден од авторите на годишниот извештај, кој се објавува повеќе од 30 години. – „Ни треба многу ново оружје, а добар дел ќе дојде од увоз“, претежно меѓуевропско и американско, изјави истражувачот за АФП, пренесува Хина.

  Германија веќе најави планови за големи инвестиции во областа на одбраната.

  Поради зголемените тензии со Русија по 2014 година, уделот на Европа во светската трговија се зголеми од 10 на 13 отсто во последните пет години и тој удел  „значително“ ќе се зголемува, рече Веземан.

  Иако е тешко да се утврдат точни бројки поради нетранспарентноста на многу договори, вредноста на светската трговија со оружје се зголемува на 100 милијарди долари годишно, велат експертите.

  Според СИПРИ, Азија и Океанија остануваат главна зона за увоз во последните пет години, со 43 отсто удел во светската трговија со оружје и шест главни увозници (Индија, Австралија, Кина, Јужна Кореја, Пакистан и Јапонија). Трговијата со оружје во најгусто населениот дел на светот, сепак, е намалена за 5 отсто во последните пет години.

  Блискиот исток, вториот по големина пазар во светот со 32 отсто удел во светската трговија, забележа послаб раст (+3 отсто) и главно се заснова на инвестициите на Катар поради тензиите со соседните земји во Персискиот Залив.

  Уделот на Америка и Африка значително се намали за околу шест проценти на секој континент.

  Меѓу петте најголеми извозници на оружје во светот, САД – убедливо најголем извозник – и Франција, на третото место, забележаа силен раст во последните пет години, од 32 на 39 отсто, односно 6 на 11 отсто.

  Русија го задржа второто место меѓу извозниците, но нејзиниот удел падна за 19 отсто во текот на разгледуваниот период, а таквиот пад би можел да продолжи поради влијанието на санкциите и зголемената изолација на Москва, заклучува СИПРИ.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 58 минути

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 2 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 3 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 4 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 5 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 6 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 7 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 8 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 9 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 1 ден

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена