Поврзи се со нас

Вести

Европа забрзано ги полни складиштата со руска нафта пред почетокот на забраната за увоз, тврдат аналитичари

Објавено

на

Европските трговци брзаат да ги наполнат складиштата со руска нафта пред да стапи на сила ембаргото за руските деривати во јануари наредната година, во услови на ограничени алтернативните извори за снабдување, посочуваат аналитичарите.

Испораките руски дизел наменет за складирање во регионот Амстердам-Ротердам-Антверпен (А-Р-А) овој месец се зголемени повеќе од двојно споредбено со октомври, рече Памела Мунгер од енергетската аналитичка компанија „Вортекс“.

На почетокот на нареднот месец стапува на сила ембаргото на ЕУ за руската нафта, а на 5 февруари ембаргото за нафтените деривати.

Европа увезува најголем дел од дизелот од Русија.

Бидејќи Европа има само неколку профитабилни алтернативни извори на снабдување на краток рок, дизелот од Русија учествуваше со 44 отсто од вкупниот европски увоз во ноември, споредено со 39 отсто во октомври.

Така, Русија сè уште е најголемиот снабдувач на дизел во Европа, иако нејзиниот удел е намален во споредба со периодот пред руската инвазија на Украина, кога таа сочинуваше повеќе од половина од европскиот увоз.

„ЕУ ќе треба да обезбедува околу 500 до 600 илјади барели дизел дневно за да го замени обемот на увоз од Русија, а замената ќе дојде од САД и од областите источно од Суец, пред се од Блискиот Исток и од Индија“, вели Јуџин Линдел од консултантската група „Еф-Ге-Е“.

Руската нафта со дестинација регионот А-Р-А најверојатно ќе се троши или продава брзо бидејќи нејзината цена во фјучерс-договорите со пократки периоди на испорака на берзата е повисока од онаа обезбедена преку подолотрајните договори за испорака, проценува Ларс ван Вагенинген од „Инсајтс глобал“.

Побарувачката исто така се зголеми поради тоа што Интерконтиненталната берза „ICE Futures Europe“ што управува со енергетскиот пазар преку електронско управување и е официјален издавач на котирани цени, ќе ја забрани руската нафта со ниска содржина на сулфур пред стапувањето на сила на ембаргото на ЕУ.

Од 30 ноември трговците ќе мора да докажат пред „ICE“ дека ниту една руска испорака не влегла во резервоарите за нафта во поширокиот регион А-Р-А вклучувајќи ги тука и Флешинг и Гент, а ќе се користи за испораки во јануари според однапред утврдените термински договори.

Нафтените складишта во регионот АРА ќе примаат руска гасна нафта и во декември, но ќе мора да биде преместена во други складишта без можност за испорака, според „ICE“.

Некои од поголемите берзански играчи ценат дека забраната на „ICE“ нема да има големо влијание врз пазарот, со оглед на генерално ниските нивоа на залихи на нафта и континуираниот пад на испораките.

Во јануари оваа година по пат на фјучерс-договори на „ICE“ беа испорачани 70 илјади тони нафта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 4 минути

Oд утре леб и за 32 денари, поевтини млечни производи по Нова година

Верувале или не ?!пред 13 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 15 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 17 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 18 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 19 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 20 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 20 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 21 час

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 22 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 24 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 4 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена