Поврзи се со нас

Вести

Европската комисија прифати да го плаќа рускиот гас во рубљи

Објавено

на

Европската комисија (ЕК) испрати писмо до земјите-членки на ЕУ во кое објаснува дека компаниите од ЕУ можат да плаќаат за рускиот гас во рубли, само под „одредени услови“, без да ги прекршат санкциите против Москва, објави британската новинска агенција Ројтерс.

Таа советува дека е можно да се уплатат долари или евра на сметка во руска банка со последователна конверзија на тие пари во рубли. Оваа шема ја исклучува можноста за блокирање на западните земји да плаќаат за рускиот гас.

„Компаниите од ЕУ можеби ќе можат да работат околу барањето на Русија да добиваат плаќања за гас во рубљи без да ги прекршуваат санкциите доколку платат во евра или долари кои потоа се претвораат во руска валута“, соопшти во петокот Европската комисија.

Ова следи по предупредувањето на Москва, рускиот гас Европа да се плаќа во рубли. Во март, таа издаде декрет со кој се предлага купувачите на енергија доволно е да отворат сметки во Гаспромбанк за да вршат плаќања во евра или долари, кои потоа ќе се претворат во рубли.

На ова со свој коментар реагираше заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев:

– Европската комисија дозволи плаќање на гас во рубли. Ја цениме доследноста и принципиелноста на нашите европски партнери.

Со овие иронични зборови Медведев додаде смешковци на својот профил на Телеграм и додаде:

– ММФ процени дека ЕУ нема да издржи подолго од шест месеци без руски гас. Да бидеме сериозни, нема да издржи една недела.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Komisioni Evropian ka rënë dakord të paguajë gazin rus në rubla

Објавено

на

Komisioni Evropian (KE) u ka dërguar një letër vendeve anëtare të BE-së, ku shpjegon se kompanitë e BE-së mund të paguajnë për gazin rus në rubla, vetëm në “kushte të caktuara”, pa shkelur sanksionet kundër Moskës, sipas agjencisë britanike të lajmeve Rojters..

Ajo këshillon që është e mundur të depozitoni dollarë ose euro në një llogari bankare ruse me konvertimin e mëvonshëm të atyre parave në rubla. Kjo skemë përjashton mundësinë e bllokimit të vendeve perëndimore nga pagesa për gazin rus.

“Kompanitë e BE-së mund të jenë në gjendje të punojnë me kërkesën e Rusisë për të marrë pagesat e gazit në rubla pa shkelur sanksionet nëse paguajnë në euro ose dollarë, të cilat më pas konvertohen në monedhën ruse”, tha të premten Komisioni Evropian.

Kjo vjen pas paralajmërimit të Moskës se gazi rus në Evropë duhet të paguhet në rubla. Në mars, ajo nxori një dekret që propozonte që blerësit e energjisë të hapnin mjaft llogari me Gazprombank për të bërë pagesa në euro ose dollarë, të cilat më pas do të konvertoheshin në rubla.

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev komentoi këtë:

  • Komisioni Evropian lejoi pagesën e gazit në rubla. Ne vlerësojmë qëndrueshmërinë dhe parimet e partnerëve tanë evropianë.

Me këto fjalë ironike, Medvedev shtoi buzëqeshjen në profilin e tij në Telegram dhe shtoi:

  • FMN vlerëson se BE-ja nuk do të zgjasë më shumë se gjashtë muaj pa gazin rus. Për të qenë serioz, nuk do të zgjasë një javë.
Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена