Поврзи се со нас

Вести

Европската комисија прифати да го плаќа рускиот гас во рубљи

Објавено

на

Европската комисија (ЕК) испрати писмо до земјите-членки на ЕУ во кое објаснува дека компаниите од ЕУ можат да плаќаат за рускиот гас во рубли, само под „одредени услови“, без да ги прекршат санкциите против Москва, објави британската новинска агенција Ројтерс.

Таа советува дека е можно да се уплатат долари или евра на сметка во руска банка со последователна конверзија на тие пари во рубли. Оваа шема ја исклучува можноста за блокирање на западните земји да плаќаат за рускиот гас.

„Компаниите од ЕУ можеби ќе можат да работат околу барањето на Русија да добиваат плаќања за гас во рубљи без да ги прекршуваат санкциите доколку платат во евра или долари кои потоа се претвораат во руска валута“, соопшти во петокот Европската комисија.

Ова следи по предупредувањето на Москва, рускиот гас Европа да се плаќа во рубли. Во март, таа издаде декрет со кој се предлага купувачите на енергија доволно е да отворат сметки во Гаспромбанк за да вршат плаќања во евра или долари, кои потоа ќе се претворат во рубли.

На ова со свој коментар реагираше заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев:

– Европската комисија дозволи плаќање на гас во рубли. Ја цениме доследноста и принципиелноста на нашите европски партнери.

Со овие иронични зборови Медведев додаде смешковци на својот профил на Телеграм и додаде:

– ММФ процени дека ЕУ нема да издржи подолго од шест месеци без руски гас. Да бидеме сериозни, нема да издржи една недела.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 30 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 1 час

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 3 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Komisioni Evropian ka rënë dakord të paguajë gazin rus në rubla

Објавено

на

Komisioni Evropian (KE) u ka dërguar një letër vendeve anëtare të BE-së, ku shpjegon se kompanitë e BE-së mund të paguajnë për gazin rus në rubla, vetëm në “kushte të caktuara”, pa shkelur sanksionet kundër Moskës, sipas agjencisë britanike të lajmeve Rojters..

Ajo këshillon që është e mundur të depozitoni dollarë ose euro në një llogari bankare ruse me konvertimin e mëvonshëm të atyre parave në rubla. Kjo skemë përjashton mundësinë e bllokimit të vendeve perëndimore nga pagesa për gazin rus.

“Kompanitë e BE-së mund të jenë në gjendje të punojnë me kërkesën e Rusisë për të marrë pagesat e gazit në rubla pa shkelur sanksionet nëse paguajnë në euro ose dollarë, të cilat më pas konvertohen në monedhën ruse”, tha të premten Komisioni Evropian.

Kjo vjen pas paralajmërimit të Moskës se gazi rus në Evropë duhet të paguhet në rubla. Në mars, ajo nxori një dekret që propozonte që blerësit e energjisë të hapnin mjaft llogari me Gazprombank për të bërë pagesa në euro ose dollarë, të cilat më pas do të konvertoheshin në rubla.

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev komentoi këtë:

  • Komisioni Evropian lejoi pagesën e gazit në rubla. Ne vlerësojmë qëndrueshmërinë dhe parimet e partnerëve tanë evropianë.

Me këto fjalë ironike, Medvedev shtoi buzëqeshjen në profilin e tij në Telegram dhe shtoi:

  • FMN vlerëson se BE-ja nuk do të zgjasë më shumë se gjashtë muaj pa gazin rus. Për të qenë serioz, nuk do të zgjasë një javë.
Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена