Поврзи се со нас

Вести

Евростат: Лебот во ЕУ поскап од било кога

Објавено

на

Европскиот завод за статистика ( Eurostat) објави дека лебот во ЕУ никогаш не бил поскап.

Евростат нагласува дека цените на храната нагло пораснале низ Унијата поради, како што наведоа, руската инвазија на Украина, која значително ги наруши глобалните пазари.

Во соопштението се потсетува дека Русија и Украина се главни извозници на житарки, маслодајни семиња и ѓубрива. Според податоците на Евростат, покрај лебот поскапеле и зеленчукот и месото, а особено нагло поскапеле маслото за јадење и мастите.

Годишната стапка на инфлација во еврозоната минатиот месец беше 9,1 отсто, што е историски максимум, додека цената на лебот во ЕУ се зголеми за 18 отсто во однос на август 2021 година.

Најголем раст на цените е забележан во Унгарија (66 отсто), потоа Литванија (33 отсто), Естонија и Словачка (32 отсто). Хрватска е на петто место со пораст на цената од 31 процент.

Во меѓувреме, најниска просечна стапка на промена на цените на лебот е забележана во Франција, Холандија и Луксембург.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 57 минути

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 1 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 13 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 17 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 19 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 19 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 21 час

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 22 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 23 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 1 ден

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 1 ден

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 2 дена

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена