Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Facebook го доживеа најдолгиот прекин во историјата од 14 часа – „пукна“ и Instagram

Голем број корисници на Фејсбук и Инстаграм ширум светот, во текот на вчерашниот ден и вечерта се соочија со проблеми, не можеа да се логираат, да прикачуваат фотографии, да испраќаат пораки или да објавуваат постови.

Како што пишуваат светските медиуми, за Фејсбук, 14 часовниот прекин, беше најдолгиот прекин во историјата на постоењето на оваа социјална мрежа. При обидот да се активираат или да објават нешто, корисниците ја добиваа пораката: “Sorry, Something went wrong. We’re working on getting this fixed as fast as we can.” Од компанијата до овој момент не објаснија од кои причини настанал проблемот, но ги демантираа информациите што се проширија, дека се работи за сајбер напад DDoS, од кој претходно паѓале yahoo, ebay, amazon…

Од утрово, функционирањето на мрежата е нормализирано.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!