Поврзи се со нас

Гостивар

Фалсификувани евра кружат во Гостивар, полицијата истражува и апелира на внимателност

Објавено

на

Изминатиот период зачести појавата на купување со фалсификувани пари во Гостивар. За период од две недели откриени се четири случаи при кои лица пазарувале во маркети, аптеки и слично, а плаќале со лажни банкноти, најчесто од 50 евра.

Меѓу лишените од слобода под сомнение за користење на фалсификувани пари имаше и малолетно лице на возраст од 17 години.

Полицијата ги истражува случаите и апелира на внимателност.

„Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до граѓаните од тетовско-гостиварското подрачје и посебно до трговците и угостителите да внимаваат какви банкноти примаат, односно со какви банкноти им се плаќаат производите или услугите. Зашто, во последно време на ова подрачје во неколку случаи се појавија фалсификувани банкноти од 50 евра и 1000 денари. СВР Тетово укажува дека фалсификувањето пари и нивното пуштање во оптек е кривично дело (член 268 од Кривичниот законик), за кое е предвидена затворска казна од 1 до 10 години, зависно од вкупната сума, крајните последици и друго.“, изјави портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

 

 

 

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена