fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Фантастичен рецепт за зимница – Чери домати во маслиново масло

Објавено

на

Во зимницата оваа година вклучете ги и неодоливите мали убавици – чери домати. За домаќинките нова идеја и интересен рецепт се секогаш добредојдени. Особено кога станува збор за зимницата, за која не треба да има граница во креативноста и пробувањето на нови нешта. Може да се користат двете врсти, црвени и жолти.

состојки:

700 гр. чери домати

5-6 чешниња лук

1 лажичка оригано

1 лажичка сол

неколку листови босилек

2 лажички шеќер

маслиново масло по потреба

подготовка: Во тава на тивок оган загрејте маслиново масло и ставете ги чери доматите. Пропржете само неколку минути, промешувајте и внимавајте плодовите да останат цели. Кога ќе ја тргнете тавата од огнот, во чери доматите додадете ги шеќерот, солта и ориганото. Редете ги доматите во загреани тегли, при што ќе додавате парчиња лук и листови босилек. Повремено протресувајте ги теглите, за доматите убаво да се распоредат. Откако ќе се наполнат теглите, се залеваат со маслиново масло. Добро затворените тегли може да се пастеризираат на старински начин, во лонец во кој на дното се става крпа, се редат теглите, се залева со вода и се остава да врие не повеќе од 2-3 минути.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 1 недела

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!