Поврзи се со нас

Култура

„Фантомот од училишната табла“ – нова премиера на гостиварскиот театар Дунек

Објавено

на

Театар „Дунек“ од Гостивар излегува со нова претстава пред домашната публика. Се работи за драмата  со наслов „Фантомот од училишната табла“ во која глуми млада, но веќе искусна актерска екипа. Премиерата е закажана за утревечер (четврток) на сцената на Центарот за култура АСНОМ со почеток во 20 часот.

„Новата претстава е поинаква од досегашните – динамична, енергична и е работена според вистински настан кој се случил во Америка пред 20 години. Преставата ги прикажува недостатоците и пропустите на едно општество и носи многу добра порака која веруваме дека ќе допре до сите. Ги покануваме гостиварци да дојдат на премиерата и да уживаат, ние ветуваме дека никој нема да остане рамнодушен.“, велат од „Дунек“.

Улогите ги играат: Виктор Анѓелкоски, Живе Ристоски, Војкан Михајлоски, Драгана Богоеска, Теодора Матеска, Константина Ѓурковиќ, Теодора Волческа, Ивана Мерџаноска и Тома Стојаноски.

Режијата е на Ѓорѓи Нешкоски, а техничкото водство е во рацете на Јасер Хусеини и Александар Нешкоски.

По утрешната премиера, претставата ќе биде изведена и во петок за организирани посети од учениците.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена