Поврзи се со нас

Гостивар

Фатен разбојник по 2 години бегство, ќе одговара за разбојништво во Равен

Објавено

на

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – разбојништво.

Обвинетиот, кој до неодамна беше недостапен на органите на прогонот, делото го сторил во соизвршителство со две други лица, кои веќе се осудени.

„На 18.08.2019 година оштетениот жител на Равен повикал една од веќе осудените лица, инаку мајка на сега обвинетиот, во својот дом за да исчисти. По неа за кратко време пристигнале синот и нејзиниот невенчан сопруг. Тројцата обвинети заедно физички го нападнале оштетениот, му се заканиле со нож и му одзеле пари и златен накит во вкупна вредност од околу 5.500 евра. Потоа обвинетите го заклучиле оштетениот во домот и избегале. Тој успеал преку балконската врата да излезе во дворот и настанот да го пријави во полициска станица.“, извести ЈО.

Јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар достави предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за сега обвинетото лице.​

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 8 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 10 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 15 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

I kapur një grabitës pas 2 vitesh arratisje, do të përgjigjet për grabitje në Raven

Објавено

на

Prokuroria Themelore Publike në Gostivar ka ngritur aktakuzë kundër një personi për veprën penale të grabitjes.

I pandehuri, i cili deri para pak kohësh ishte i padisponueshëm për organet e rendit, e ka kryer krimin në bashkëpunim me dy persona të tjerë, tashmë të dënuar.

“Më datë 18.08.2019, banori i dëmtuar i Ravenit ka thirrur në shtëpinë e saj një nga të dënuarit tashmë, nënën e tashmë të pandehurit për pastrim. Djali i saj dhe burri i saj i pamartuar mbërritën menjëherë pas. Të tre të pandehurit së bashku kanë sulmuar fizikisht viktimën, e kanë kërcënuar me thikë dhe i kanë marrë para dhe bizhuteri ari në vlerë totale rreth 5500 euro. Më pas të pandehurit e kanë mbyllur të dëmtuarin në shtëpi dhe janë larguar. “Ai ka arritur të dalë në oborr nga dera e ballkonit dhe të lajmërojë ngjarjen në stacionin policor”, njoftoi Prokurori Publik.

Prokurori Publik në Gjykatën Themelore në Gostivar ka dorëzuar propozim për vazhdimin e masës së paraburgimit për të akuzuarin tashmë.

Популарно изминативе 100 дена