Поврзи се со нас

Гостивар

Фатени пијани возачи во Гостивар, имало и одбивање за алкотест

Објавено

на

Изминатиот викенд (28/29 јануари) при контрола спроведена во ноќните часови на тетовско-гостиварското подрачје биле откриени и санкционирани 8 возачи кои ги управувале возилата под дејство на алкохол (Тетово-4 и Гостивар-4). Еден во Гостивар одбил да се алкотестира. Сите прекршители биле веднаш исклучени од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци, со кои е предвидена парична глоба од 250 до 400 евра во денарска противвредност и заштитна мерка-времено одземање на возачите дозволи од три месеци до една година, соопшти СВР.

Во овој период, исто така, спроведена е засилена акциска контрола за престигнување, во која биле санкционирани 23 возачи (ТЕ-16 и ГВ-7), а кои престигнувале на забранети места. Покрај тоа, во двете контролни активности откриени се и 19 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-13 и ГВ-6).

Секторот за внатрешни работи Тетово уште еднаш апелира до возачите да не консумираат алкохол доколку возат, да ја прилагодат брзината според условите на патот и да не престигнуваат на непрегледни и забранети места, со што непосредно ќе придонесат за поголема сообраќајна безбедност во Полошкиот регион и пошироко. Ова, дотолку повеќе што се најавуваат снежни врнежи, влажни коловози и отежнати услови за движење на возилата, посебно кон Попова Шапка, Стража и Маврово.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена