Поврзи се со нас

Технологија

Фејсбук отстранил над 15 милијарди лажни профили за 2 години

Објавено

на

Фејсбук бележи зголемување на бројот на лажни кориснички профили во последните неколку години, па тие го подобриле начинот на нивно разоткривање и отстраниле повеќе од 15 милијарди само во последните две години! Тоа е речиси пет пати повеќе од моментално активните корисници на оваа платформа.

Stock Apps наведува дека само во првата половина од оваа година биле отстранети околу три милијарди лажни кориснички профили, што е 20 пати повеќе од бројот на нови легитимни корисници во истиот период.

Повеќето од овие бројки се кориснички профили кои никој немал ни прилика да ги види бидејќи се отстранети буквално веднаш. Имено, често е можно да се создадат до сто милиони профили од еден извор, кои се снимаат и отстрануваат автоматски по завршувањето на регистрацијата. Но, некои се малку понапредни, па не се откриваат веднаш.

Се разбира, целта на лажните профили е да допрат до жртвите така што ќе ги „преплават“ со разни врски со спам или малициозен софтвер. А некои се создадени со цел да се извлечат пари од наивни корисници кои мислат дека комуницираат, на пример, со некоја исклучително згодна девојка.

И додека тоа се лошите страни на Facebook, позитивното е што неговиот раст не запира. Од пандемијата, социјалната мрежа процветала и во 2020 година на неа се регистрирале 300 милиони нови корисници, што значи дека ги имало 2,8 милијарди. До крајот на вториот квартал од оваа година пристигнале уште околу сто милиони, па по шест месеци во 2021 година, Facebook има околу 2,9 милијарди корисници.

Така, до крајот на 2021 година, бројката може многу лесно да надмине три милијарди корисници. Во 2010 година имало само околу половина милијарда. Тоа само кажува доволно за тоа каква деценија стои зад Фејсбук.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена