Поврзи се со нас

Вести

ФЕЉТОН: Како се роди гостиварската кошарка (2)

Објавено

на

Впишувањето на клубот во кошаркарската мапа на Југославија…

Почетоците за младите гостиварски кошаркари не биле лесни, но тимот се одликувал со борбеност, трудољубивост и единство. Интересна е приказната која открива како клубот го добил првиот тренер, по директива на Кошаркарскиот сојуз на тогашна Југославија.

Нашиот соговорник Петар Илоски ја раскажа до детали, како да била вчера, а не пред скоро шест децении:

„Натпревар кој придонесе да бидеме забележани и впишани на кошаркарската мапа на Југославија е натпреварот против Иванград во Црна Гора кој го одигравме во 1958 година. Некој од тогашните спортски работници не споменал и не пофалил во Кошаркарскиот сојуз на Југославија во Белград. Рекол има една екипа која се одликува со огромна борбеност и упорност, која не се штеди на натпреварите, опстанува сама без тренер, без стручни лица во клубот и кошаркарите ги води само љубовта кон кошарката. На тој натпревар без да знае никој од клубот биле испратени луѓе од КСЈ да не видат во живо, да проверат дали се точни кажувањата за екипата. Ние натпреварот не го одигравме којзнае како, нити пак знаевме дека некој не гледа па да покажуваме нешто, игравме како и секој друг натпревар борбено и со емоции. Потоа на состанок во сојузот, како што разбравме во Гостивар, скаутот кој присуствувал на натпреварот на највиското раководство пренесол дека има една екипа од Македонија, поточно од една мала паланка Гостивар, која се одликува со таква борбеност и љубов кон кошарката што треба и ние да научиме нешто од нив. Но им недостига тактика, стратегија, некој да ги подучи, се натпреваруваат без тренер… А мора да напоменам дека во тие години кошаркарската репрезентација на СФРЈ беше медитерански првак и никој не можеше да ја победи“.

После тој настан, по директива на највисокиот орган на Кошаркарскиот сојуз на Југославија на КК Маврово, на сметка на сојузот им бил испратен врвен стратег и тренер од Белград – Марковиќ. После овој настан цела југословенска кошаркарска јавност дозна за КК Маврово, клуб препознатлив по борбеност и пожртвуваност. Под водство на тренерот Марковиќ клубот станал сериозен конкурент за високи позиции, се ределе успеси, а кошарката станала спорт број еден во Гостивар.  „Толку беше голем интересот да се гледа натпревар, што кога игравме учениците бегаа од часови за да не гледаат“, вели чичко Перо.

На каков необичен начин ги бодрел своите играчи и колку добро ја познавал кошарката и кошаркарите Марковиќ ќе дознаете од раскажувањето на една случка од натпревар одигран во Гостивар против КК Раднички од Ниш.

„Натпреварите обично се играа на отворен терен летно време и тоа најчесто после 17 часот. Овој натпревар тренерот Марковиќ го имаше закажано во 15 часот… (продолжува)

Благодарност до: МОНТЕНЕГРО, SPORT VISION СКОПЈЕ, WINNER CASINO, ТЕРМАЛ КОМФОРТ, ЦЕНТАР ЗА МОТОРНИ ВОЗИЛА-ГОСТИВАР, МЛЕКАРА МАВРОВО, AVVA FASHION, ROYAL GARDEN.
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 11 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 14 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 19 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 21 час

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 21 час

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена