Поврзи се со нас

Фељтон

ФЕЉТОН: Како се роди гостиварската кошарка (прв дел)

Објавено

на

Почетоци без тренер, на импровизирано игралиште, но со голема борбеност

Спортот има моќ да мотивира, да поттикнува, инспирира и да зближува. Гостиварци тоа го почувствуваа годинава, кога КК Гостивар се врати на кошаркарската сцена на голема врата. Сакајќи да додадеме уште повеќе сјај на кошаркарската магија тргнавме да ја бараме приказната за раѓањето на гостиварската кошарка. Потрагата не однесе во домот на гостиварецот Петар Илоски, кој играл во првата петорка на првиот клуб што бил формиран во нашиот град.

Чичко Перо на драго срце и со голема возбуда ни раскажа какви биле почетоците на кошарката во Гостивар, кои биле играчите и луѓето поддржувачи на клубот, а со нас сподели и интересни доживувања од времето на педесеттите и шеесеттите години.

„Ацика, така го викавме, тој играше во Младинската екипа на Црвена Ѕвезда и еднаш кога дојде во Гостивар ни донесе баскет. Ни покажа некои основни правила и елементи, а нам како на млади луѓе не ни требаше многу за да ни се создаде желба и да почнеме да играме. А трениравме во многу тешки услови, на отворен терен, немавме соблекувална, туку една просторија како плевна колку да се прибереме на полувреме. Инаку теренот го направивме ние самите таму позади Соколана така ја викавме на времето, денешно ДТВ Партизан, тоа беше широк простор но требаше да биде посипан и израмнет со земја црвеника. За таа цел да се заврши се организиравме играчите една вечер да “набавиме” црвеника од цигланата, набавивме запрежна кола но немавме коњ да ја влече па се договоривме ноќно време ние да ја гураме наполниме со земја и вратиме назад. Така беше обезбедена и подготвена подлогата за теренот која беше потребна за да се играат кошаркарски натревари. Останатиот дел од опремата кошеви, табла, конструкции беа обезбедени од тогашниот финансов директор на ХЕЦ Маврово Владо Јовановски. Тој ни беше главен спонзор, затоа и клубот во тоа време се викаше КК Маврово. Беше голем љубител на кошарката и да не беше неговата поддршка немаше да можеме да егзистираме. Тој со нас идеше и на тренинзи и по натпревари, беше голем ентузијаст за развојот на кошарката“, вели првиот десен бек на клубот и открива:

„На почеток немавме ни тренер, сами трениравме, ама бевме многу борбени, па влеговме во втората сојузна лига на Југославија, источна група. Да ви објаснам дека во поранешна Југославија покрај првата лига имаше две втори лиги, западна и источна. Во источната играа Црна Горна, Македонија и Србија, додека во западната Словенија, Хрватска и Босна. Прваците од двете групи влегуваа во првата сојузна лига.

Во првата петорка игравме јас десен бек, Слободан Бобе Лазарески лев бек, Милош Ѓурчиноски центар, Петко Наумчески лево крило, Боре Давидоски десно крило. Покасно по 2-3 години и Војо Тримчески се приклучи.  Со нас потоа играше и Симе-Лисе, стоматологот од Вруток“.

Првиот натпревар гостиварскиот клуб го играл на 19 мај 1954 година со клубот од Куманово. Натпреварот се играл во Гостивар.

Дека трудот, борбеноста и амбициозноста се исплатуваат се докажало и во случајот со гостиварските кошаркари. Иако тренинзите на почетокот ги одржувале без соодветни услови, без тренер, сами смислувајќи тактика на игра, момците не се откажале, туку напротив го давале својот максимум на секој натпревар. Токму таа борбеност, позитивна енергија и самопожртвуваност, придонела да го добијат својот прв тренер. Присетувајќи се на тој важен момент од историјата на клубот чичко Перо вели: „На еден натпревар со Иванград во Црна Гора… (Продолжува)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 10 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 12 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 17 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 17 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 19 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена