fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Феминистичко движење во Холандија именува улици по познати жени

Објавено

на

Околу 88% од улиците во Холандија носат имиња на мажи, па затоа едно феминистичко движење се одлучило неофицијално да им даде на улиците име по некоја позната жена. Опфатени се жени истакнати во различни области: револуционерки, математичарки, писателки, политичарки и музичарки.

De Bovengrondse е феминистичка група која поставила нови имиња на 40-тина улици во 11 градови во Холандија. Таблите со женските имиња, биле поставени под оригиналните табли.

Меѓу жените почестени една холандска улица да се нарече според нив се пејачката Бијонсе,  писателката Мери Волстонкрафт, математичарката Ада Ловлејс. Целта на движењето било да се покаже дека низ европските градови скоро никаде не може да се видат улици со женски имиња, или ако ги има тогаш се имиња на божици или сопруги на популарни мажи.

Активистките на De Bovengrondse сметаат дека нивната акција може да биде нешто повеќе од уличен проект, со оглед на тоа што нивните истражувања покажале дека 70% од цитираните експерти низ медиумите се мажи, а отприлика толку е процентот и на гостите од машки пол кои се покануваат на дебати во медиумите.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!