Поврзи се со нас

Спорт

ФФМ вети премија од околу 4,5 милиони евра за пласман на Светското првенство

Објавено

на

Фудбалската федерација на Македонија ќе ги награди репрезентативците со премија во висина од околу 4,5 милиони евра во случај да обезбедат пласман на Светското првенство 2022.

Оваа информација за МИА ја потврди портпаролот на ФФМ, Златко Андоновски.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски вечерва од 20:45 часот во Порто ќе го почнат финалниот дуел од плејофот за пласман на Мундијалот во Катар. Противник ќе им биде Португалија која важи за апсолутен фаворит.

Претходно, премија во висина од 500 илјади евра на фудналерите им вети премиерот Димитар Ковачевски.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 5 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 1 час

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 3 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 4 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 7 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

FFM premtoi shpërblim prej rreth 4.5 milionë euro për Botërorin

Објавено

на

Federata e Futbollit të Maqedonisë do ta shpërblejë kombëtaren me shpërblim prej rreth 4.5 milionë euro në rast se ata sigurojnë një vend në Botërorin 2022.

Këtë informacion për MIA e ka konfirmuar zëdhënësi i FFM-së, Zlatko Andonovski.

Të përzgjedhurit e trajnerit Blagoja Milevski sonte në ora 20:45 në Porto do ta nisin duelin final të play-off-it për Botërorin në Katar. Kundërshtari i tyre do të jetë Portugalia, e cila konsiderohet si favorit absolut.

Më herët, kryeministri Dimitar Kovaçevski u ka premtuar futbollistëve shpërblim prej 500 mijë eurosh.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена