fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

ФИФА ги објави номинираните за најдобар фудбалер и тренер

Објавено

на

(ФИФА). Светската фудбалска федерација, го објави списокот на кандидати за играч на годината и тренер на годината. За овие награди конкурираат десет фудбалски ѕвезди и единаесет тренерски имиња.

Кандидати за играч на годината според ФИФА се: Кристијано Роналдо (Реал Мадрид), Кевин Д Брујне (Манчестер сити), Антоан Гризман (Франција/Атлетико Мадрид), Еден Азар (Челси), Хари Кејн (Тотенхем), Килијан Мбапе (ПСЖ), Лионел Меси (Барселона), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Мохамед Салах (Ливерпул), Рафаел Варан (Реал Мадрид).

Кај тренерите конкуренцијата е жестока. Зинедин Зидан ја предводи листата, а покрај него уште се најдоа и Масимо Алегри, Станислав Черчесов, Златко Далиќ, Дидје Дешам, Пеп Гвардиола, Јирген Клоп, Роберто Мартинез, Диего Симеоне, Герет Саутгејт и Ернесто Валверде.

Секој љубител на фудбалот до 10 август може активно да учествува во изборот за „The Best“ со гласање на страницата на ФИФА. А најдобрите ќе се изберат откако ќе се соберат гласовите на фановите, селекторите, капитените на националните тимови и група на новинари од целиот свет.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!