Поврзи се со нас

Спорт

ФИФА: СП ќе го отворат Холандија и Сенегал

Објавено

на

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) го измени распоредот за претстојното Светско првенство во Катар, и спротивно на востановената традиција првиот натпревар да го игра домаќинот, завршниот турнир ќе го отворат Холандија и Сенегал.

Тоа ќе биде дуел од 1. коло во групата А во која се и Катар и Еквадор, но Холандија и Сенегал ќе истрчаат на теренот на стадионот Ал Тумам во Доха во 11 часот по средноевропско време, додека Катар и Еквадор својот дуел ќе го одиграат истиот ден, но од 17 часот на стадионот Ал Бајт во Ал Кор.

Вчера во Доха, главниот град на домаќинот Катар, со ждрепка беше одреден составот на групите за Светското првенство во фудбал.

На Мундијалот во Катар ќе бидат одиграни вкупно 64 натпревари. Настап на Светското првенство спроти одредувањето на групите изборија 29 репрезентации, а последните три ќе бидат познати по завршните бараж натпревари.

Група А: Катар, Еквадор, Холандија, Сенегал.

Група Б: Англија, Иран, САД, (Шкотска/Украина/Велс)

Група Ц: Аргентина, Саудиска Арабија, Мексико, Полска.

Група Д: Франција, (ОАЕ, /Австралија/Перу), Данска, Тунис,

Група Е: Шпанија, (Костарика/Нов Зеланд), Германија, Јапонија.

Група Ф: Белгија, Канада, Хрватска, Мароко.

Група Г: Бразил, Швајцарија, Србија, Камерун.

Група Х: Португалија, Гана, Уругвај, Јужна Кореја.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 22 ноември до 18 декември.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 52 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 7 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 9 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 12 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 13 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена