fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: „Астра Зенека“ нема да се дава на помлади од 60 години

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче вчеравечер во емисијата Клик Плус на ТВ21 соопшти дека по најновите објави коишто доаѓаат од Канада и Германија, вакцината „Аста Зенека“ нема да се дава на граѓани под 60 години.

„Денеска има нови ставови на Агенцијата за лекови во Канада и во Германија во кои укажуваат дека таа вакцина на лицата под 60 години не се дава. После таа објава ние вечерва разговаравме, и заземавме став, секако утре ќе го официјализираме. Секако почнуваме со постарите граѓани, кај кои ваквите несакани ефекти не се случиле. Во меѓувреме ќе упатиме писмо до ЕМА (Европска медицинска агенција), а до тогаш ќе ги примениме препораките на овие две земји, додека не се потврди поинаку. Значи, овие вакцини нема да ги даваме на лица помлади од 60 години. Секако фокус се постарите граѓаните. Ќе се обратиме до ЕМА, ќе видиме што ќе биде одговорот и ќе постапуваме согласно нивните препораки“, рече Филипче.

Денес (31 март) започнува вакцинацијата против ковид за населението во Македонија со вакцини на „Астра Зенека“ кои пристигнаа преку Ковакс системот.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!