Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: Ќе донесам одлука дали ќе поднесам оставка кога ќе заврши истрагата

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево за прв пат даде изјава во јавноста, по трагичниот пожар во Тетово во модуларната болница, во кој загинаа 14 лица. Министерот прес конференцијата ја започна со извинување што доцна излегува со изјава, а причината за тоа е како што рече потребата да соберат што повеќе релевантни информации. „Се‘ уште трае истрагата и затоа замолувам да имаме трпение и да ги сочекаме наводите. На денешната седница на Владата донесоваме одлука да се вклучат и експерти од странство, заради потемелна истрага и барам сите наоди уредно да бидат презентирани во јавноста“, рече министерот.

Во однос на поднесување оставка од функцијата прв човек на здравство, Филипче изјави:

„Да кажам дека не бегам од одговорност, но ќе инсистирам и ќе чекам да заврши истрагата. И овој период ќе има потреба од менаџирање на кризата, посебно со пациентите во Тетово, завршување на обдукциони наоди итн, и по завршување на истрагата ќе донесам одлука, дали ќе поднесам оставка. Тешко е да се опише со зборови тежината и болката што ја осеќам, сочувствувам со членовите на смејствата, но ќе ги чекаме официјалните наводи на истрагата. Не бегам од одговорност ниту од наводите од истрагат, ниту од моралниот момент“.

 

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена