Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: Од утре ќе се бара согласност од родителите за скринингот, апелирам да прифатат

Објавено

на

Министерот за здравство, Венко Филипче денес на прес конференција информираше дека методологијата за спроведување на корона скринингот е подготвена, а од утре ќе се почне со барање согласност од родителите за учество на нивните деца во тестирањето.

„Со скринингот закаснивме една недела, од причина што подолго траеше анализата на бројот на ученици, но сега методологијата е готова и од утре заедно со МОН ќе почнеме да бараме писмена согласност од родителите. Верувам дека до крајот на оваа или почетокот на следната недела ќе се спроведува скринингот и практично“, рече министерот.

Филипче упати апел до родителите да го прифатат тестирањето, појаснувајќи дека се работи за едноставна процедура со земање на брис, а ќе придонесе за појасна слика околу состојбата со коронавирусот. „Не е ништо страшно, се прави со обично земање на брис, исто како за детектирање на причините на други горнореспираторни инфекции“, рече тој.

 Скринингот ќе се спроведува со брзи антигенски тестови. Планирано е да бидат опфатени околу 8200 деца од основни и средни училишта, пропорционално дистрибуирани по општини според број на ученици. Мобилни екипи ќе одат на терен во самите училишта и ќе го вршат тестирањето за време на часовите. Учениците се бираат по случаен избор од регистарот на електронскиот дневник, а родителите треба да потпишат согласност за учество.

Децата од посебните училишта и училиштата каде просечниот број на ученици во одделение е помал од 10 деца ќе бидат исклучени од овој процес од причина што станува збор за помали рурални места каде учат многу мал процент од сите ученици и во места каде инциденцата на вирусот е многу ниска, информира МЗ.

 

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 16 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 16 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 17 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 24 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 17 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Објавено

на

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe sot në pres konferencë informoi se metodologjia për zbatimin e korona skriningut është e gatshme, kurse nga nesër do të fillohet me kërkimin e pëlqimit nga prindërit për pjesëmarrje të fëmijëve të tyre në testim.

“Me skriningun u vonuam një javë, për arsye se analiza e numrit të nxënësve zgjati më shumë, por tash metodologjia është e gatshme dhe nga nesër bashkë me MASH do të fillojmë të kërkojmë pëlqim me shkrim nga prindërit. Besoj që deri në fund të kësaj ose fillimit të javës tjetër do të zbatohet skriningu edhe praktikisht”, tha ministri.

Filipe drejtoi apel deri tek prindërit t’a pranojnë testimin, duke sqaruar nëse punohet për procedurë të thjeshtë me marrjen e brisit, kurse do të kontribuojë për fotografi më të qartë rreth gjendjes me korona virusin. “Nuk është asgjë serioze, bëhet me marrjen të thjeshtë të brisit, njëlloj si detektimin e arsyeve për infeksione të tjera respiratore”, tha ai.

Skriningu do të zhvillohet me teste të shpejta antigjene. Është e planifikuar të përfshihen rreth 8200 fëmijë nga shkollat fillore dhe të mesme, të shpërndara në mënyrë proporcionale nëpër komuna sipas numrit të nxënësve. Ekipet mobile do t!shkojnë në terren në vet shkollat dhe do t’a kryejnë testimin gjatë orëve. Nxënësit zgjidhen në mënyrë të rastësishme nga regjistri i ditarit elektronik, kurse prindërit duhet të nënshkruajnë pëlqim për pjesëmarrje.

Fëmijët nga shkollat e veçanta dhe shkollat ku numri mesatar i nxënësve në një klasë është më i vogël se 10 fëmijë do të shkyqen nga ky proces për arsye se bëhet fjalë për vende më të vogla rurale ku mësojnë një numër i vogël nga të gjithë nxënësit dhe në vende ku incidenca e virusit është shumë e ulët, informon MSH.

Популарно изминативе 100 дена