Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: Од утре ќе се бара согласност од родителите за скринингот, апелирам да прифатат

Објавено

на

  • Shqip

Министерот за здравство, Венко Филипче денес на прес конференција информираше дека методологијата за спроведување на корона скринингот е подготвена, а од утре ќе се почне со барање согласност од родителите за учество на нивните деца во тестирањето.

„Со скринингот закаснивме една недела, од причина што подолго траеше анализата на бројот на ученици, но сега методологијата е готова и од утре заедно со МОН ќе почнеме да бараме писмена согласност од родителите. Верувам дека до крајот на оваа или почетокот на следната недела ќе се спроведува скринингот и практично“, рече министерот.

Филипче упати апел до родителите да го прифатат тестирањето, појаснувајќи дека се работи за едноставна процедура со земање на брис, а ќе придонесе за појасна слика околу состојбата со коронавирусот. „Не е ништо страшно, се прави со обично земање на брис, исто како за детектирање на причините на други горнореспираторни инфекции“, рече тој.

 Скринингот ќе се спроведува со брзи антигенски тестови. Планирано е да бидат опфатени околу 8200 деца од основни и средни училишта, пропорционално дистрибуирани по општини според број на ученици. Мобилни екипи ќе одат на терен во самите училишта и ќе го вршат тестирањето за време на часовите. Учениците се бираат по случаен избор од регистарот на електронскиот дневник, а родителите треба да потпишат согласност за учество.

Децата од посебните училишта и училиштата каде просечниот број на ученици во одделение е помал од 10 деца ќе бидат исклучени од овој процес од причина што станува збор за помали рурални места каде учат многу мал процент од сите ученици и во места каде инциденцата на вирусот е многу ниска, информира МЗ.

 

 

 

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 7 часа

Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

Гостиварпред 8 часа

411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

Вестипред 11 часа

Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

Гостиварпред 12 часа

Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

Македонијапред 12 часа

ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

Гостиварпред 13 часа

25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 15 часа

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 15 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 16 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Вестипред 17 часа

Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

Македонијапред 1 ден

Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

Здравје и убавинапред 1 ден

Кога треба да се запре со тренингот?

Македонијапред 1 ден

Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

Вестипред 7 дена

КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

Гостиварпред 2 недели

Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

Гостиварпред 4 дена

Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

Гостиварпред 1 недела

Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

Гостиварпред 2 недели

Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

Локални избори 2021пред 1 недела

Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

Гостиварпред 2 недели

Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

Гостиварпред 2 недели

Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

Локални избори 2021пред 1 недела

Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

Македонијапред 1 недела

Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

Културапред 2 недели

Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2021пред 2 недели

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 5 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 5 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 5 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 5 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 6 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 8 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 9 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!