fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Филипче: Полициски час моментално не е потребен и нема ништо да донесе

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање, дали се размислува за воведување на поостри мерки за заштита од коронавирус, одговори дека за сега нема потреба од полициски час, а актуелните мерки даваат резултати.

„Секојдневно ги анализираме бројките, ги споредуваме и поврзуваме со времето пред да се имплементираат актуелните мерки. Пред една недела беше регистриран најголем дневен број на новозаразени, близу 1.400 и од тогаш постепено се намалува. Тоа се чувствува и од притисокот врз болниците, кој се уште е голем, но бројот на слободни кревети не се намалува како претходно. Сегашните мерки очигледно даваат резултат. Ние цело време размислуваме за дополнителни мерки, но сметаме дека сега нема потреба да се препора ништо дополнително. Полициски час после 20 часот нема ништо да донесе,  и така надвор периодов е поприлично празно, постудено е, угоститески објекти се затворени, забрането е групирање. Ризик се групирањата во домашни услови, нешто за кое веќе постои препорака да не се прави, забрана нема затоа што е противуставно. Што значи останува на свеста на граѓаните.“, рече министерот со апел мерките да се почитуваат: „Епидемијата го достигна пикот пред една недела и бројките се стабилизирани. Се стабилизира бројот на активни случаи, што е многу позитивно. Апелирам до граѓаните да разберат дека во оваа состојба вирусот ќе опстане и широко е распространет, за секој од нас е ризик и мерките мора да се почитуваат.“

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!