Поврзи се со нас

Вести

Филипче: Пожелно е партиите да најдат начин од присутните на митинзите да бараат вакцинални сертификати

Објавено

на

На митинзите на отворено кои во рамки на предзиборната кампања за локалните избори ги организираат партиите, иако нема официјална препорака за носење маска, пожелно е таа да се носи, но и да се создадат услови за можност за барање на сертификатите за вакцинација, смета министерот за здравство Венко Филипче.

– Секаде каде што има влез и излез тоа би требало да се прави. Тешко е да се организира каде што се собираат граѓаните, но се согласувам дека забелешката ви е на место. Уште денеска ќе најдам начин да препорачам до сите политички партии, да најдат начин сето тоа да биде искоординирано со влез-излез доколку е можно, за да се побара сертификат. Доколку може сметам дека ова треба да се организра во таа насока, вели Филипче на новинартско прашање на денешната прес-конференција.

Тој вели, дека на отворените митинзи добро е граѓаните да носат маска за да се заштитат себе си и другите кога можат, без разлика на тоа што нема официјална препорака, а нема, вели, бидејќи е прилично стабилна ситуацијата. Препораката за носење маски на затворено останува, додаде Филипче.

Во однос на изборниот ден тој потенцира дека постојат протоколи, кои се применуваа и на претходниот изборен циклус.

– Огромен процент од сите тие кои што се вклучени во целокупниот процес, верувам дека се вакцинирани. Но, и за време на претходните избори, кога вакцина се уште немаше, запазувајќи ги сите протоколи за спроведување на настани на затворено немаше некој случај на пренос на вирусот. Така што сметам дека со придржување на тие протоколи, кои што се општи протоколи за превенција, целокупниот тој процес ќе биде добро организиран и ќе значи: држење на дистанца, неконцентрирање, односно пуштање по еден или двајца граѓани на гласање, исто како што беше организиран и претходниот изборен циклус, изјави Филипче, одговарајќи на новинарско прашање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Filipçe: Është e dëshirueshme partitë të gjejnë mënyrë që të kërkojnë çertifikata vaksinimi nga të pranishmit në mitingjet

Објавено

на

Në mitingjet në hapësirë të hapur të cilat në kuadër të fushatës parazgjedhore për zgjedhjet lokale organizohen nga partitë, edhe pse nuk ka rekomandim zyrtar për mbajtjen e maskave, është e dëshirueshme ajo të mbahet, por edhe të krijohen kushte për mundësi të kërkimit të çertifikatave për vaksinim, konsideron ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

  • Gjithkund ku ka hyrje dhe dalje duhet të bëhet. Është e rëndë të organizohet ku do të mblidhen qytetarët, por pajtohem me vërejtjen që e keni në vend. Që sot do të gjej mënyrë të rekomandoj deri te të gjitha partitë politike, të gjejnë mënyrë e gjithë ajo të jetë e koordinuar me hyrje-dalje nëse është e mundur, që të kërkohet çertifikatë. Nëqoftëse mundet besoj se kjo duhet të organizohet në atë drejtim, thotë Filipçe në pyetjen gazetareske në pres konferencën e sotme.

Ai thotë, se në mitingjet e hapura është mirë qytetarët të mbajnë maskë që t’a mbrojnë veten dhe të tjerët kur munden, pa dallim se nuk ka rekomandim zyrtar, e s’ka, thotë, padi situata është relativisht stabile. Rekomandimi për mbajtjen e maskave në hapësirë të mbyllur mbetet, shtoi Filipçe.

Në lidhje me ditën e zgjedhjeve ai potencon se ekzistojnë protokolle, të cilat zbatoheshin edhe në ciklin zgjedhor paraprak.

  • Një përqindje e madhe e to gjithë atyre që janë të kyqur në procesin e përgjithshëm, besojnë janë të vaksinuar. Por, edhe gjatë zgjedhjeve paraprake, kur ende nuk kishte vaksinë, duke i zbatuar të gjitha protokollet për mbajtjen e ngjarjeve në hapësirë të mbyllur nuk kishte ndonjë rast për transmetim të virusit. Kështu që konsideroj se me respektimin e atyre protokolleve, të cilat janë protokolle të përgjithshme për preventim, procesi i përgjithshëm do të jetë mirë i organizuar dhe do të thotë: mbajtja e distancës, jokoncentrim, gjegjësisht lëshim i një ose dy qytetarëve për votim, njëlloj siç ishte organizuar edhe cikli zgjedhor paraprak, deklaroi Filipçe, duke u përgjigjur në pyetjen gazetareske.

Популарно изминативе 100 дена