Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: Расте бројот на новозаболени со ковид, како и факторот на преносливост

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција денес информираше дека бројката на новозаболени со коронавирус во земјава, последните две недели бележи пораст, а зголемена е и потребата од хоспитализација.

„Епидемиолошката состојба бележи зголемување на новодијагностицирани случаи на ковид 19, почнувајќи од пред две недели. Анализите покажуваат дека процентот се зголемува за некаде 25%. Расте и факторот на преносливост. Ваквиот раст може да се каже дека е на некој начин очекуван, гледајќи што се случува во зејмите во регионот каде има многу нови случаи и удар врз болниците. Во однос на хоспитализацијата, бројот исто така бележи раст за некаде 15%, вкупно се хоспитализирани 518 пациенти, после прилично подолг период. Добро е што нема голем притисок, во смисла голем број прегледи. На Инфективната клиника во Скопје просекот на прегледи не е значајно зголемен, има 60 до 70 пациенти во рок од 24 часа. Битно е што нашата анализа укажа дека процентот на хоспитализирани во однос на вкупен број на новодијгностицирани, споредено со претходните бранови е намален. До крај на оваа недела или на почеток на наредната ќе заврши секвенционирањето на вирусот, за да знаеме кој тип е сега доминантен.“, изјави Филипче.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Filipçe: Rritet numri i të infektuarve të rinj me kovid, si dhe faktori i transmetimit

Објавено

на

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe në pres konferencën sot informoi se numri i të infektuarve të rinj me korona virusin në vendin tonë, dy javët e fundit shënon rritje, kurse është zmadhuar edhe nevoja nga hospitalizimi.

“Gjendja epidemiologjike shënon rritje të rasteve të reja të diagnostikuara të Kovid 19, duke filluar para dy javësh. Analizat tregojnë se përqindja rritet për diku 25%. Rritet edhe faktori i transmetimit. Rritja e këtillë mund të thuhet se është në ndonjë mënyrë e pritur, duke parë se çka ndodh në vendet në rajon ku ka shumë raste të reja dhe goditje mbi spitalet. Në lidhje me hospitalizimet, numri gjithashtu shënon rritje për diku 15%, gjithësej janë hospitalizuar 518 pacientë, pas një periudhë kryesisht të gjatë. Mirë është që nuk ka presion të madh, në kuptimin numër i madh kontrollesh. Në Klinikën infektive në Shkup mesatarja e kontrolleve nuk është dukshëm i zmadhuar, ka 60 deri 70 pacientë në afat prej 24 orësh. Është e rëndësishme që analiza jonë tregoi se përqindja e të hospitalizuarve në krahasim me numrin e përgjithshëm të të diagnostikuarve të rinj, e krahasuar me valët paraprake është i zvogëluar. Deri në fund të kësaj jave ose fillimit të tjetrës do të mbarojë sekuencionimi  i virusit, që të dijmë cili lloj është tash dominant.”, deklaroi Filipçe.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена