Поврзи се со нас

Македонија

Филипче: Расте бројот на новозаболени со ковид, како и факторот на преносливост

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција денес информираше дека бројката на новозаболени со коронавирус во земјава, последните две недели бележи пораст, а зголемена е и потребата од хоспитализација.

„Епидемиолошката состојба бележи зголемување на новодијагностицирани случаи на ковид 19, почнувајќи од пред две недели. Анализите покажуваат дека процентот се зголемува за некаде 25%. Расте и факторот на преносливост. Ваквиот раст може да се каже дека е на некој начин очекуван, гледајќи што се случува во зејмите во регионот каде има многу нови случаи и удар врз болниците. Во однос на хоспитализацијата, бројот исто така бележи раст за некаде 15%, вкупно се хоспитализирани 518 пациенти, после прилично подолг период. Добро е што нема голем притисок, во смисла голем број прегледи. На Инфективната клиника во Скопје просекот на прегледи не е значајно зголемен, има 60 до 70 пациенти во рок од 24 часа. Битно е што нашата анализа укажа дека процентот на хоспитализирани во однос на вкупен број на новодијгностицирани, споредено со претходните бранови е намален. До крај на оваа недела или на почеток на наредната ќе заврши секвенционирањето на вирусот, за да знаеме кој тип е сега доминантен.“, изјави Филипче.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 1 час

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 15 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 17 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 18 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 18 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 1 ден

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Filipçe: Rritet numri i të infektuarve të rinj me kovid, si dhe faktori i transmetimit

Објавено

на

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe në pres konferencën sot informoi se numri i të infektuarve të rinj me korona virusin në vendin tonë, dy javët e fundit shënon rritje, kurse është zmadhuar edhe nevoja nga hospitalizimi.

“Gjendja epidemiologjike shënon rritje të rasteve të reja të diagnostikuara të Kovid 19, duke filluar para dy javësh. Analizat tregojnë se përqindja rritet për diku 25%. Rritet edhe faktori i transmetimit. Rritja e këtillë mund të thuhet se është në ndonjë mënyrë e pritur, duke parë se çka ndodh në vendet në rajon ku ka shumë raste të reja dhe goditje mbi spitalet. Në lidhje me hospitalizimet, numri gjithashtu shënon rritje për diku 15%, gjithësej janë hospitalizuar 518 pacientë, pas një periudhë kryesisht të gjatë. Mirë është që nuk ka presion të madh, në kuptimin numër i madh kontrollesh. Në Klinikën infektive në Shkup mesatarja e kontrolleve nuk është dukshëm i zmadhuar, ka 60 deri 70 pacientë në afat prej 24 orësh. Është e rëndësishme që analiza jonë tregoi se përqindja e të hospitalizuarve në krahasim me numrin e përgjithshëm të të diagnostikuarve të rinj, e krahasuar me valët paraprake është i zvogëluar. Deri në fund të kësaj jave ose fillimit të tjetrës do të mbarojë sekuencionimi  i virusit, që të dijmë cili lloj është tash dominant.”, deklaroi Filipçe.

Популарно изминативе 100 дена