Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Филозофијата на кафето…

Објавено

на

  Дејвид Бернам од Колеџот Тринити во Даблин е филозоф кој ја проучува сложеноста на умот и сетилата. Сега, своето внимание го насочил кон неговиот омилен пијалок и длабоките одговори кои може да произлезат од една шолја кафе, во неговата нова книга – „Филозофијата на пиењето кафе“ (анг. The Philosophy of Coffee-tasting).

  Љубителите на кафе може да се посветат и да уживаат во вкусот на своето омилено кафе, но ретко кој би помислил дека некој филозоф би го поминувал своето време анализирајќи ги неговите квалитети.

  „Ако го сфатите кафето толку сериозно како што го сфаќам јас – иако сметам дека тоа не е потребно, идејата е да се обидете да дојдете до директното искуство. Кога пиете кафе, со внесувањето на кофеин го стимулирате мозокот и со тоа вашиот ум е во состојба на јасност и разбирливост“, објаснува Бернам.

  Начинот на кој различните сетила се мешаат за да ја создадат нашата свесност за нив е познато како „голем проблем“ во невронауката.

  „Така, пијам една голтка и се обидувам да го апсорбирам вкусот, а притоа сум свесен за „големиот проблем“ кога ќе помислам како мозокот ги конструира овие различни “квалии“– примери за субјективно доживување кое не може целосно да се изрази со зборови, и го гради нашето свесно искуство“.

  Бернам објаснува дека сите видови на кафе имаат нешто заедничко, а тоа е маслото кафеол кое иако сочинува само мал дел од зрното (0,5%), без него пијалокот не би бил препознатлив како кафе. За разлика од кафето, не постои „суштина на чајот“ – чајот е направен од многу состојки. И токму тоа укажува на тоа дека љубителите на кафе и чај се фундаментално различни особи.

  Чај-изам наспроти Кафе-изам

  Берман предлага дека токму поради тоа, кафето и чајот илустрираат две различни филозофски ставови. Чајот го дефинира начинот на кој многу различни состојки се дополнуваат едни со други (како источниот концепт дека сите суштества се меѓусебно поврзани), додека кафето е дефинирано од една клучна состојка -кафеолот, која се издвојува од другите вкусови (можеби метафора за западната тенденција за граница помеѓу телото и духот).

  Но сепак, клучната состојка на кафето може да ве измами. Кога ќе се напиете кафе како да го чувствувате вкусот на кафеолот на вашиот јазик – но тоа е само илузија. Затнете го носот и напијте се повторно. Ќе почувствувате само бледа копија на оргиналниот вкус, а всушност го чувствувате мирисот помешан како вкус.

  Берман објаснува дека со децении нашиот вкус се движи од киселкасто и слабо до горчливо и силно. Порано сите кафиња биле попечени и погорчливи, се до првиот бран на идустриски произведени кафиња со покиселкаст вкус. Потоа, дојде вториот бран, воведен од страна на кафулиња како Старбакс, кои повторно го вратија погорчливиот вкус, за потоа третиот бран на традиционални кафулиња и произведувачи повторно да го фаворизираат киселкастиот ароматичен вкус.

  Берман смета дека оваа „клацкалка“ помеѓу двете крајности може да илустрира нешто подлабоко за човековата личност. Тој смета дека горчливиот вкус, наспроти ароматичниот, претставува фундаментален ментален тип – припаѓате или на едниот или на другиот, и тешко го разбирате прашањето на вкус на другиот.

  „Она што ќе го откриете при пиењето кафе, на многу начини покажува како луѓето не се согласуваат за основни прашања“. Дури и ако оваа филозофија на Берман не ве убеди за вредноста на кафето, пробајте да нурнете во вашите внатрешни доживувања и да го отворите умот за вашите сетила – и уживајте во вашето кафе!

  Во соработка со Е наука

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 13 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 16 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 18 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 18 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 19 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 19 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 2 дена

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 13 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена