Поврзи се со нас

Спорт

Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

Финалето од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул ќе се одигра вечер од 21 часот на стадионот „Стад Д’Франс“ во Париз.

Објавено

на

  Целиот свет со нетрпение очекува одговор на прашањето кој е моментално најдобар на „Стариот континент“ и кој ќе го крене популарниот трофеј „уво“.

  Од една страна Мадрид со рекордни 13 титули, предводен од Карим Бензема и неверојатен пат до финалето со три чудесни пресври против ПСЖ, Челзи и Манчестер Сити, а од друга страна Ливерпул, кој и покрај тоа што ја загуби титулата во Премиер лигата, може да се смета за благ фаворит.

  „Се може да се случи во финалето. Мора да бидеме подготвени на се. Има работи кои не можете да ги контролирате. Имавме доволно време да се подготвиме и подготвени сме за финалето“, изјави тренерот на Реал, Карло Анчелоти на прес-конференцијата.

  Италијанскиот стручњак по петти пат ќе води тим во финалето, на претходните четири победи двапати со Милан и еднаш со Реал, а загуби само во култниот меч Милан – Ливерпул во Истанбул по предност од 3:0 на полувреме.

  Знам дека звучи чудно, но мислам дека мојот тим одигра најдобро во финалето што го загубив“, изјави Анчелоти.

  Реал е во исклучителна серија од седум последователни победи во финале, која започна во 1998 година со голот на Предраг Мијатовиќ против Јувентус во Амстердам.

  Тие победија во последното финале против Ливерпул, во 2018 година во Киев, со 3:1.

  Ливерпул вечерва ќе ја брка својата седмата европска титула. Германскиот тренер Јирген Клоп изјави дека „што и да правиш, треба да стекнеш искуство“, а неговиот тим „доби искуство“, а тој ретко „губи во финалните натпревари“.

  „Изгубив многу финалиња во мојот живот, и научив многу од тие порази. Момците се развија во последните години. Сите сме поврзани. Во добар момент сме и подготвени сме за финалето“, додаде тој.

  Тренерот на Ливерпул додаде дека „самодовербата на Реал Мадрид е исклучително висока“ и дека неговиот тим „мора да биде на највисоко можно ниво“ доколку сака да стигне до трофејот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 8 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 11 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 11 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 14 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 15 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 16 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена