Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Фингерпринт апаратите го забавуваат гласањето во Гостивар

Објавено

на

Проверката на граѓаните на многу гласачки места во Гостивар трае повеќе од вообичаеното, поради уредите за биометриска идентификација, кои за прв пат се користат на овие Локални избори. Во голем дел од случаите апаратот не може да ги идентификува граѓаните од прв обид, па постапката се повторува, што одзема време. Се создаваат редици пред самите избирачки места и нетрпение кај гласачите.

Сепак, од избирачките одбори кои ги посетивме рекоа дека нема застои во процесот и сите кои се појавиле на гласање, им било овозможено да си го остварат правото. „Доколку и по неколку обиди, апаратот не го идентификува гласачот, тогаш се преминува на стариот метод, со УВ ламба и спреј, така што секој може да го оствари своето право на глас“, рекоа од одборите.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 34 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 16 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 22 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Fingerprint aparatet e ngadalësojnë votimin në Gostivar

Објавено

на

Kontrollimi i qytetarëve në shumë vendvotimet në Gostivar zgjat më shumë nga e zakonshmja, për shkak të pajisjeve për identifikim biometrik, të cilat për herë të parë përdoren në këto Zgjedhje lokale. Në pjesën më të madhe të rasteve aparati nuk mund t’i identifikojë qytetarët prej përpjekjes së parë, dhe procedura përsëritet, që merr kohë. Krijohen radhë para vet vendvotimeve dhe padurim tek votuesit.

Megjithatë, nga komisionet zgjedhore që i vizituam thanë se nuk ka ndalesa në procesin dhe të gjithë tçqë janë paraqitur në votim, u është mundësuar t’a realizojnë të drejtën e tyre. “Nëqoftëse edhe pas disa përpjekjeve, aparati nuk e identifikon votuesin, atëherë kalohet në metodën e vjetër, me UV llambë dhe sprej, kështu që çdokush mund t’a realizojë të drejtën e vet të votës”, thanë nga komisionet.

 

Популарно изминативе 100 дена