Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Фингерпринт апаратите го забавуваат гласањето во Гостивар

Објавено

на

Проверката на граѓаните на многу гласачки места во Гостивар трае повеќе од вообичаеното, поради уредите за биометриска идентификација, кои за прв пат се користат на овие Локални избори. Во голем дел од случаите апаратот не може да ги идентификува граѓаните од прв обид, па постапката се повторува, што одзема време. Се создаваат редици пред самите избирачки места и нетрпение кај гласачите.

Сепак, од избирачките одбори кои ги посетивме рекоа дека нема застои во процесот и сите кои се појавиле на гласање, им било овозможено да си го остварат правото. „Доколку и по неколку обиди, апаратот не го идентификува гласачот, тогаш се преминува на стариот метод, со УВ ламба и спреј, така што секој може да го оствари своето право на глас“, рекоа од одборите.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 5 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 8 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 9 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 10 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 12 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 13 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 14 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 15 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 16 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 5 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Fingerprint aparatet e ngadalësojnë votimin në Gostivar

Објавено

на

Kontrollimi i qytetarëve në shumë vendvotimet në Gostivar zgjat më shumë nga e zakonshmja, për shkak të pajisjeve për identifikim biometrik, të cilat për herë të parë përdoren në këto Zgjedhje lokale. Në pjesën më të madhe të rasteve aparati nuk mund t’i identifikojë qytetarët prej përpjekjes së parë, dhe procedura përsëritet, që merr kohë. Krijohen radhë para vet vendvotimeve dhe padurim tek votuesit.

Megjithatë, nga komisionet zgjedhore që i vizituam thanë se nuk ka ndalesa në procesin dhe të gjithë tçqë janë paraqitur në votim, u është mundësuar t’a realizojnë të drejtën e tyre. “Nëqoftëse edhe pas disa përpjekjeve, aparati nuk e identifikon votuesin, atëherë kalohet në metodën e vjetër, me UV llambë dhe sprej, kështu që çdokush mund t’a realizojë të drejtën e vet të votës”, thanë nga komisionet.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена