Поврзи се со нас

Спорт

Фински бизнисмен сака да го купи Интер

Објавено

на

Финскиот бизнисмен Томас Зилиакус, прилично непознат за пошироката јавност и во минатото кандидат за купување на Манчестер јунајтед, сега покажува интерес да го купи Интер.

„Јас сум сериозен, оваа недела или најдоцна идната, сегашниот сопственик на Интер ќе добие соодветна понуда за преземање на клубот“, рече финскиот бизнисмен во интервју за италијанскиот весник „Република“.

Зилиакус тврди дека благодарение на „различни инвеститори, мали и големи, семејства и институционални вложувачи“, чии имиња и националности не сакаше да ги открие, собрал 2.5 милијарди евра за купување на италијанскиот клуб.

Понудата, како што најави Финецот, ќе ја поднесе „компанијата XXICenturyCapital која има седиште во Сингапур и која е заинтересирана за фудбал и мода“.

Зилиакус е поранешен извршен директор на „Нокиа“ кој вели дека богатството го изградил во азискиот технолошки сектор. Живее во Сингапур, каде во 1998 година го основаше инвестицискиот фонд специјализиран за нови технологии „Mobile FutureWorks“ (MFW). 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена