fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Фирми ќе добиваат пари за да обучат стручен кадар – Проект „Образование за вработување“

Објавено

на

Стопанската комора на Македонија во соработка со швајцарската Амбасада во Скопје започна проект „Образование за вработување“, преку кој приватни компании ќе добиваат пари да вршат обуки на кадри. Обуката ќе трае три месеци, по што фирмите ќе имаат обврска да вработат 50% од оние кои ги обучиле во следниот тримесечен период.

Предвидено е на ваков начин во првите четири години од проектот да се ангажираат околу 2.200 лица, а проектот ќе трае најмалку 10 години.
„Вкупната вредност за обуките е 12 милиони евра. Една компанија може да биде корисник на најмногу 10 илјади швајцарски франци, за обука на педесет лица“, рече Стефан Томагиан,  претставник од швајцарската Амбасада,
Како што информираат од Стопанската комора, три компании веќе склучиле договори за обука на работници. Се работи за компанија од автомобилската индустрија, фабрика за производство на медицински помагала и компанија од угостителски сектор.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!