fbpx
Поврзи се со нас

Вести

ФК Генч Калемлер подобар од ФК Гостивар во градското дерби (3:2)

Објавено

на

Првата пресметка помеѓу гостиварските екипи на Генч Калемлер и ФК Гостивар, која се одигра вчера заврши со победа на екипата од Долна Бањица со резултат 3:2.

Натпреварот се одигра во рамки на 3-тото коло во Втората МФЛ – Запад, официјален домаќин на натпреварот беше екипата на Генч Калемлер. Иако се очекуваше тврд и неизвесен дуел, фудбалерите на теренот прикажаа одличен натпревар со дури 5 голови.

Пред повеќе од 1400 гледачи на градскиот стадион во Гостивар, резултатот го отвори напаѓачот на Генч Калемлер, Емир Алију кој беше двоен стрелец за неговата екипа, ги постигна двата гола за водство од 2:0. Гостивар преку Скендери намали на 2:1, но веднаш возврати Малиќ Белули и со својот гол го постави резултатот со кој играчите заминаа на полувреме 3:1.

Во вториот дел, Бетим Мифтари постигна гол за екипата на Гостивар и конечен резултат 3:2, резултатот со кој заврши овој натпревар. Во одлично организиран натпревар, фудбалерите на Генч Калемлер успеа да ја запишат својата првата победа поротив градскиот ривал и втората победа во првенството.

Со овие три бода Генч Калемлер е лидер на табелата во Втората МФЛ – Запад со 7 бодови, ФК Гостивар со бод помалку се наоѓа на третата позиција.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!