fbpx
Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

ФК Гостивар и Вардар Форино сигурни во 11.коло во 2МФЛ

Викендов се одигра единаесеттото коло во Втората Македонска фудбалска лига – Запад. Гостиварските екипи  ФК Гостивар и Вардар од Форино забележаа убедливи победи.

ФК Гостивар ја запиша петтата победа во Втората МФЛ совладувајќи ја екипата на Охрид со резултат 2:0. Гостиварци поведоа во 33.минута преку Бурак Менга, за во вториот дел Бленди Бектеши со погодок во 63.минута го постави конечниот резултат 2:0. Со овие три бода екипата на Гостивар останува во трка за врвот на табелата. Со 18 бодови се наоѓа на 5. место на табелата, но само два бодови помалку од лидерот Пелистер. Во следното коло му гостува на Велазерими 77 во Кичево.

ФК Вардар од Форино гостуваше во Скопје кај екипата на Кадино. Форинци запишаа нови три бодови, со кои остануваат во игра за горниот дел од табелата. Со головите на Ејупи во 38. и Алији во 45.минута, гостите во првиот дел го одлучија победникот. Домаќините го намалија резултатот во второто полувреме, но немаа сили за нешто повеќе. Со 17 бодови Вардар се наоѓа на 6. позиција. Во следното коло ја пречекуваат екипата на Лабуништа 2011.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!