Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

ФК Гостивар и Вардар од Форино со порази го завршија есенскиот дел од првенството

Викендов се одигра последното, 14-то коло од есенскиот дел од шампионатот во Втората македонска лига – Запад. ФК Гостивар ја пречека екипата на Пелистер, Вардар од Форино гостуваше во Скопје.

Фудбалерите на ФК Гостивар загубија на домашен терен од екипата на Пелистер. Битолчани го одлучија победникот уште во првиот дел, со головите на Бошковски во 17.минута и Главевски во 45.минута славеа со 0:2, заминувајќи од Гостивар со три бодови и промовирајќи се во есенски првак. За гостиварци ова е трет натпревар во серија без победа, имаат скор од 5 победи, 4 нерешени и 5 порази, со 19 бодови се едно место над опасната зона за испаѓање.

Екипата на Вардар од Форино гостуваше во Скопје, кај истоимената екипа. Го загубија натпреварот со резултат 3:0. Форинци имаат 5 победи, 3 нерешени и 6 порази во досегашниот дел од првенството, исто така се во серија од три натпревари без победа. Имаат 18 бодови и се на граница на зоната за испаѓање.

Од фудбалските учесници од регионот во Втората лига – Запад, најдобро пласирана е екипата на Дрита од Боговиње. Со 20 бодови се наоѓаат на 5. позиција на табелата. 

Паузата до пролетниот дел во фудбалското првенство ќе трае до март 2020 година. 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!