Поврзи се со нас

Спорт

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Објавено

на

Фудбалерите на Гостивар, денеска на свој терен убедливо ја совладаа екипата на Борец (4-0), освојувајќи 3 бода, со кои и математички го озбезбедија второто место на табелата, кое директно води во Првата македонска фудбалска лига.

За гостиварци ова значи дека по пауза од 9 години, во Гостивар се враќа прволигашкиот фудбал од следната сезона.

Амбициозниот проект кој започна со влегувањето на инвеститорите од Турција во гостиварскиот фудбалски клуб, ја исполни зацртаната цел на едно коло пред завршување на сезоната 2022/2023. ФК Гостивар сезонава од 29 одиграни натпревари запиша 22 победи, 7 нерешени и без ниту еден пораз се промовира во нов прволигаш.

Антонио Каланоски постигна два, а Крстевски и Зука по еден гол во денешната голема победа за ФК Гостивар.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена