Спорт

ФК Гостивар се пласира во 1/8 од Купот на Македонија

Објавено

на

Фудбалерите на Гостивар успеаа да се најдат во осминафиналето од Купот на Македонија, совладувајќи ја вчера на домашен терен екипата на Тиквеш од Кавадарци со резултат (5:0).

Лидерот на табелата во 2МФЛ – Исток, Тиквеш, беше рамноправен противник само до 43. минута, кога гостиварци преку Бленди Бектеши успеаа да го скршат отпорот на гостите. На 2:0 зголеми Белули во 60. минута, со што ја најави голеадата. Валтрин Ќамили со погодоците во 71. и 80. минута и Едиз Спахију во 88.минута само ја потврдија убедливата победа на ФК Гостивар од (5:0) и пласманот во следната рунда.

Осминафиналисти во Купот на Македонија се: Вардар, Кит-Го, Пелистер, Шкупи, Велешта, Беласица, Силекс, Каменица Саса, Гостивар, Работнички, Шкендија, Академија Пандев, Брегалница и Струга Трим Љум.