Поврзи се со нас

Гостивар

Фокус група со жителите во Општина Врапчиште за изградбата на противпожарен објект во Градец

Објавено

на

Во просториите на Општина Врапчиште, се оддржа фокус група со учеството на локалното население и претставници на општината. Главната тема на дискусијата беа прашањата поврзани со изградбата на објект за противпожарна заштита во селото Градец. Ова претставуваше едно од предизборните ветувања кои што беа мониторирани од страна на здружението „Моја Фарма“ во рамките на нивниот проект „Мониторинг на предизборни ветувања“.

„На фокус групата беа искажани позитивни ставови во однос на изградбата на самиот објект затоа што подрачјето е многу подложно на пожари како од домаќинствата така и од земјоделските активности, а при интервенции се користела пожарната станица на општина Гостивар. Со овој проект и изградбата на противпожарната станица ќе се реши овој долгогодишен проблем и честопати задоцнетото интервенирање на терен, а жителите и општината беа особено задоволни што во самиот објект ќе бидат ангажирани нови 9 вработени за чиј што ангажман огласот е во тек и кои што треба да добијат 6 месечен курс и сертификати за пожарникари кои што потоа ќе ја опслужуваат територијата на општина Врапчиште и општина Боговиње. Предвидено е објектот да се заврши со целосна изградба и да се пушти во употреба до крајот на оваа 2023 година со што и целосно ќе биде исполнето ова предизборно ветување на градоначалникот на општина Врапчиште“, соопштија од здружението „Моја Фарма“ од Гостивар.

Активноста се спроведува во рамките на проектот “Поддршка на изборните реформи во Северна Македонија” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС).

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 2 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 4 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 4 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 7 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 19 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 23 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 1 ден

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена