Поврзи се со нас

Култура

Француско-германски саем на книги во Гостивар

 

Читањето како можност за интеграција и подобро меѓусебно разбирање во Гостивар се промовираше преку Француско-германски саем на детска литература, под наслов „Го читаме другиот“ . Манифестацијата, што се одржа во Центарот за култура е дел од проект кој заеднички го спроведуваат Францускиот институт и Гете-институтот од Скопје.

Саемот беше наменет за ученици од гостиварските училишта кои ги изучуваат овие два јазика како наставни предмети. Настанот беше исполнет со литературно читање, работилница како и дружење со германски и француски писатели за деца.

Целта на проектот е да се нагласи дека јазиците не претставуваат конкуренција еден на друг, туку напротив, изучувањето на еден јазик, дали е тоа германски, француски, македонски или албански јазик, овозможува создавање на блиски социјални врски и притоа можат да се наминат невидливите бариери меѓу различните заедници“, изјави Гордана Вугерт Бабоска, од Гете институт

Исти вакви саеми во рамки на проектот беа организирани и во Скопје и Битола. Активностите се реализираат со поддршка на Германско-францускиот културен фонд и Друштвото за македонско-германско пријателство и соработка.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!