fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Фројденберг (Fraudenberg), гратче како од бајките

Објавено

на

Фројденберг е мал средновековен град кој се наоѓа во германската сојузна држава Северна Рајна – Вестфалија. Зазема површина од 54,5 километри квадратни и има нешто помалку од 20.000 жители.

Најпознатиот дел од Фројденберг е стариот дел од градот наречен “Alter Flecken“, кој се состои исклучиво од полудрвени куќи кои ги има околу педесетина. Безмалку сите куќи се со иста големина и изглед, а повеќето датираат од 17-ти век, кога градот морал да биде обновен поради големиот пожар кој го зафатил.

Алтер Фликен и неговите куќи се многу познати и надвор од регионот. Центарот на градот е вклучен во Kulturatlas des Landes Nordrhein-Westfalen (Културен атлас на државата Северна Рајна – Вестфалија) и е признат како „Споменик од меѓународно значење“.

Поради историското наследство и убавите шумски предели кои се простираат околу градот, во Фројденберг туризмот е доста развиена гранка. Благата и нежна клима привлекува бројни љубители на природата, планинари, велосипедисти кои можат да уживаат во прошетката околу градот на патека долга 160 km. Меѓу другото може да се посети Музејот на технологијата и да се истражи индустриската историја или да се ужива во едно од многуте збиднувања на отворени сцени низ градот, се разбира во текот на летниот период.

The Freudenberg city photos and hotels - Kudoybook

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!